Čínský herbář
Čeština

Agaricus jako ochrana proti chřipce H1N1

Zdejší domorodci ho po dlouhá staletí využívají nejen jako chutnou potravinu, ale také jako léčivý prostředek pro řešení mnoha zdravotních obtíží včetně infekcí i rakoviny. Současná věda také mnohými studiemi potvrzuje účinky Agaricu. Je tak známé, že Agaricus moduluje imunitní odpověď, má protirakovinné, protiinfekční, cholesterol a krevní cukr snižující účinky. Působí též jako antioxidant a zpomaluje degenerativní procesy v těle.

V této studii se autoři snažili prokázat, zda má Agaricus také protivirové účinky, a to proti viru chřipky typ H1N1, který je také známý jako prasečí chřipka. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší z nakaženého člověka kapénkami. Příznaky nákazy jsou horečky, bolesti v krku, kašel, bolesti svalů a kloubů atd.

 

agaricus_chřipka

 

Autoři tedy vytvořili extrakt z Agaricu a testovali jej. Nejprve jej přidali k buňkám, které nakazili virem na připravených 6 „studňových“ platech a sledovali vytvoření plaku. Pokud nebyl k nakaženým buňkám přidán extrakt, byla tvorba plaku mnohem vyšší, tj. více buněk bylo infikováno. V přítomnosti Agaricu došlo k výraznému omezení šíření infekce.

Dále tedy autoři sledovali, zda má Agaricus přímé protivirové účinky, zda virus zabíjí. To se jim však nepodařilo prokázat. Vytvořili suspenzi z viru a přidali k němu ve stejném množství extrakt z Agaricu nebo neutrální medium. V obou testovaných vzorcích bylo na konci pokusu stejné množství viru. Agaricus tedy nemá přímé virové účinky.

V dalším testu bylo odhaleno, že Agaricus nedokáže zabránit viru vstoupit do buňky, tj. penetrovat přes membránu buňky.

To tedy znamená, že Agaricuss nemá přímé účinky proti viru H1N1. Působí však přímo na buňky. Dokáže je aktivovat a také aktivovat transkripční faktory, které podporují přepis genů, které kódují interferony alfa a další protivirové cytokiny. Buňky se tak vlastně dokáží díky Agaricu samy bránit infekci, interferony stimulují nenakažené buňky k rezistenci proti viru. Virus pak nemůže vstupovat do buňky, případně se v ní pomnožit a opustit ji.

Agaricus tedy nemá přímé protichřipkové účinky, stimuluje však buňky k sebeobraně a zabraňuje tak šíření infekce po těle.

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bio/22/3/22_171/_article