Čínský herbář
Čeština

Agaricus proti patogenu Schistosoma mansoni

Agaricus (Agaricus blazei Murill, Agaricus brasiliensis, žampión mandlový) je jedlá, velmi chutná houba s mandlovou vůní. Její domovina je v Jižní Americe. Tamní domorodé obyvatelstvo Agaricus používalo nejen jako potravinu, ale také jako lék. Dnes je Agaricus rozšířen po celém světě a proběhlé studie potvrzují, že je schopný omezovat patologické záněty (autoimunitní, alergické), posilovat protiinfekční a protinádorovou imunitu, snižovat hodnoty tuků a cukrů v krvi atd.

agaricus-brazilsky-zampion-starnuti-travici-trakt-traveni-starnuti

Mnohé patogenní mikroorganismy jsou nebezpečné a těžko léčitelné. Oříškem vždy bývá léčba parazitárních onemocnění. V této studii autoři vybrali parazita Schistosoma mansoni (krevnička střevní). Parazit infikuje trávicí trakt, nejvíce se vyskytuje na území Afriky a Střední a Jižní Ameriky. V místě průniku krevničky se může objevit vyrážka, později se přidává horečka s bolestmi kloubů a svalů, bolí hlava, břicho, jsou průjmy, zvětšená játra (která jsou silně poškozená), slezina a lymfatické uzliny. Z akutního stadia může nemoc přejít do chronického stavu, kdy jsou nakladena vajíčka parazita v různých orgánech, i mozku. Léčba probíhá antiparazitiky.

Ve studii byly použity polysacharidy z Agaricu, které se podávaly myším, které byly infikovány parazitem, část myší léčená nebyla. Myši léčené Agaricem měly posílenou aktivitu imunitního systému. Při zkoumání vzorků jater se potvrdilo, že se zmírňuje poškození jater, není tak výrazná fibróza jater, která je způsobená přítomností vajíček parazita, na něž reaguje imunitní systém. Krom ochranného vlivu na játra dokázaly polysacharidy z Agaricu také omezit množení a rozesev parazita.

Studií se podařilo získat velmi důležitá data. Agaricus je schopen mírnit aktivitu imunitního systému, která poškozuje jaterní tkáň, když reaguje na přítomnost vajíček parazitů, ale navíc může i omezit infekci, tlumit ji. Toho by mohlo být využito také v klinické praxi. Bylo by možné využít Agaricus v prevenci a léčbě schistomatózy. Je pravděpodobné, že by Agaricus působit proti více parazitům.

Lin MHLee KMHsu CY, et al. Immunopathological effects of Agaricus blazei Murill polysaccharides against Schistosoma mansoni infection by Th1 and NK1 cells differentiation.Int Immunopharmacol. 2019 Jun 4;73:502-514. doi: 10.1016/j.intimp.2019.05.045