Čínský herbář
Čeština

Auricularia proti zácpě

Rod Auricularia (boltcovitka) zahrnuje více hub, které jsou si velmi podobné vizuálně i účinky. Nejznámějšími jsou Auricularia-auricula judae (Jidášovo ucho) a Auricularia polytricha (bolcovitka chlupatá). Své jméno mají houby dle toho, že připomínají lidské ucho, a to i konzistencí, které je gelovitá, pružná. Auricularie, ačkoli nemají typickou houbovou chuť ani vůni, jsou důležitou součástí asijské kuchyně, a nejen jí. Auricularie jsou využívány po staletí k léčení mnoha zdravotních potíží. I současné studie dokazují, že Auricularie jsou nápomocné při posilování imunitního systému, neutralizaci volných radikálů, likvidují mnohé infekční patogeny i rakovinné buňky, snižují hodnoty cholesterolu atd.

 zacpa

V jedné ze studií se potvrdilo, že také zlepšují fungování střeva, jelikož Auricularie, jako jiné houby, obsahuje také nestravitelnou vlákninu. Poslední roky se zvyšuje počet lidí, kteří mají problémy s vyprazdňováním. Na vině je často strava s nedostatkem vlákniny, sedavý způsob života atd. Léčba zácpy je tedy založena hlavně na změně životního stylu, což ne vždy pomůže.

Autoři vytvořili studii se třemi skupinami pacientů, ti dostávali placebo, Auricularii samotnou nebo Auricularii společně s rostlinou řešetlák Purshův, který se používá jako projímadlo. Pacienti byli do skupin rozřazeni náhodně. Hodnotil se jejich stav před a po dokončení studie. Pacienti trpěli dlouhodobě zácpou, kterou provázely bolesti břicha, nepohoda, tuhá stolice, pocit nedostatečného vyprázdnění atd.

Pacienti, kteří užívali Auricularii a kombinaci Auricularie s řešetlákem, udávali, že došlo k výraznému zlepšení střevní peristaltiky, stolice se upravila, a to jak její četnost, tak konzistence, vyprázdnění přineslo úlevu. Kombinace s řešetlákem pak byla účinnější než samotná Auricularia, což se ale dalo čekat, ale užívání může být spojené s vyšší stimulací střeva, což vede k bolestem břicha. Důležité je, že i samotná Auricularia je schopná upravit střevní peristaltiku a nepůsobí negativně. Ke zlepšení samozřejmě nedošlo ve skupině pacientů, která užívala placebo.

Studií se tak podařilo prokázat, že podávání přípravku s vlákninou z Auricularie je účinné a podporuje funkci střev u pacientů se zácpou.


Kim TI, Park SJ, Choi CH, Lee SK, Kim WH. Effect of ear mushroom (Auricularia) on functional constipation. Korean J Gastroenterol 2004 Jul; 44(1):34-41.