Čínský herbář
Čeština

Coprinus pro ochranu nervového systému

Coprinus (Coprinus comatus, hnojník obecný) je celosvětově rozšířená houba, které obývá hlavně chladnější a vlhčí stanoviště. Často jsou to právě hnojníky, ale také kraje lesů, louky, zahrady, břehy řek atd. Coprinus je v mládí štíhlý s uzavřeným kloboukem, je bílý a v tuto dobu také nejen jedlý, ale i chutný. Během pár dní však ztmavne až zčerná a stává se nepoživatelným. Houba vypadá tak, jako by se pomalu roztékala. Coprinus je také zvláštní tím, že působí stejně jako antabus. Při kombinaci s alkoholem vyvolá fyzické obtíže jako zvracení, bušení srdce, nevolnost, slabost… Coprinus má také léčivé účinky, využívá ho i tradiční čínská medicína. Data z vědeckých studií ukazují, že má imunostimulační, cholesterol snižující, antioxidační, protirakovinné aj. účinky. Stále se však nacházejí nové možnosti využití Coprinu.

brain-matters1

V této studii se autoři snažili zjistit, zda je možné s pomocí Coprinu ochránit nervový systém. Nervové buňky jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, např. na oxidační stres, nedostatek kyslíku, toxické látky atd.

Acetylcholin esteráza je enzym, který „rozkládá“ acetylcholin, což je neurotransmiter v centrálním nervovém systému. Nachází se na synapsích, tj. v místech, kde se přenáší vzruch z nervové buňky na další nervovou buňku. Je také uvolňován na nervosvalové ploténce, což je místo, kde se stýká nerv a sval a díky vzruchu z nervu se aktivuje sval, kontrakci. Nedostatek acetylcholinu, který může být dán i nadměrnou aktivitou acetylcholinesterázy, se projeví jako poruchy chování, agresivita, zrychlení stárnutí centrální nervové soustavy, Alzheimerova nemoc atd.

Pokusy ukázaly, že Coprinus je schopen omezit aktivitu acetylcholinesterázy. Jeho schopnost blokovat enzym byla vysoká, tj. 73%, přitom lék, který se používá v klinické praxi (donepezil) měl účinnost 80,6%. Rozdíl v účinnosti tedy není nikterak výrazný. Díky utlumení aktivity acetylcholinesterázy se zvýší hodnoty acetylcholinu. To  může být prospěšné pro mnohé pacienty s nemocemi mozku.

Je tedy možné, že se Coprinus bude využívat i v případě zlepšení stavu centrálního nervového systému, oddálení stárnutí atd.

Karaman M, Tesanovic K, Novakovic A, Jakovljevic D, Janjusevic L, Sibul F, Pejin B. Coprinuscomatusfiltrateextract, a novel neuroprotective agent of natural origin.Nat. Prod. Res. 2018 Nov 17.:1-5.