Čínský herbář
Čeština

Cordyceps a rakovina plic

Je možné je využít jako imunostimulátor, vychytávač volných radikálů, dokážou nabít energií, urychlit regeneraci, oddálit pocit únavy, snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi aj.

Mají též protirakovinné účinky. V této studii byl použit Cordyceps, aby se ověřilo, že působí proti velkobuněčné rakovině plic.lungs

Velkobuněčná rakovina plic je typem, který roste do velkých rozměrů a může prorůstat do okolních tkání, málo metastazuje. Hlavním léčebným postupem je chirurgické, radio- a chemoterapie je méně účinná, často se používá u pacientů ve stádiích, kdy je nádor neoperabilní.

Malobuběčné rakoviny se méně šíří do okolí, ale rychle metastazují a často vylučují hormonům podobné látky, dobře reagují na chemoterapii.

V této studii vědci použili metanolový extrakt připravený z Cordycepsu a přidali jej ke kultuře buněk  malo- i velkobuněčné rakoviny plic. Hlavní záměr byl zjistit, jakým způsobem působí extrakty na rakovinné buňky.

Ukázalo se, že extrakt dokáže snižovat proliferaci, tj. množení, nádorových buněk, jelikož u nich zastavuje buněčný cyklus, takže nedojde do fáze buněčného dělení. Extrakt navíc navozuje u rakovinných buněk apoptózu, tj. buněčnou smrt. Zjistilo se též, že v přítomnosti extraktu dochází k nárůstu proteinu a transkripčního faktoru p53 a p21, které působí protirakovinně. Také se objevily známky toho, že dochází k poškození DNA u rakovinných buněk, tj. zvýšila se hladina 53BP1 aj.

Je tedy jasné, že extrakt z Cordycepsu zamezuje dělení buněk rakoviny plic malo- i velkobuněčné, omezuje jejich viabilitu a způsobuje jejich smrt.

Bizarro A, Ferreira IC, Soković M, van Griensven LJ, Sousa D, Vasconcelos MH, Lima RT.

Cordyceps militaris (L.) Link Fruiting Body Reduces the Growth of a Non-Small Cell Lung Cancer Cell Line by Increasing Cellular Levels of p53 and p21. Molecules. 2015 Jul 31;20(8):13927-40.