Čínský herbář
Čeština

Cordyceps militaris ničí buňky rakoviny vaječníku

Cordyceps militaris je parazitická houba, která se doslova živí hmyzem, resp. larvami a kuklami, na něž se uchytí jeho spory, které vyklíčí a zanoří se do schránky hmyzu. Hmyz slouží jako zásobárna živin. Na jaře pak vyrazí na z hmyzí schránky na povrch plodnice, která je jasně žlutá a má kyjovitý tvar. Cordyceps militaris je po tisíce let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Jsou s ním však prováděny také mnohé studie, které dokazují, že má mnoho biologických účinků. Umí např. snižovat záněty, cholesterol, oxidační stres, únavu, ničí nádorové buňky a patogenní mikroorganismy, posiluje imunitu a mnoho dalšího.

rakovina-1

Tato studie se zaměřila na to, zda C. militaris ničí také buňky rakoviny vaječníků. Ačkoli je tento typ nádoru méně častý než rakovina prsu či děložního čípku, je zákeřnější a zabije více žen. Dlouho roste bez příznaků a až se příznaky objeví, často již došlo k metastazování.  Léčba pak již nemá kýžený efekt. Proto je nutné najít další možnosti, jak rakovinu vaječníků porazit.

V této studii autoři vytvořili extrakt z Cordycepsu a otestovali ho na buňkách rakoviny vaječníků, více typů. V extraktu bylo 21,8 % cordycepinu. Extrakt byl velmi účinný ve snižování životaschopnosti nádorových buněk. Proti jedné buněčné linii stačilo i velmi nízká koncentrace 115,2 mikrogramů/mililitr, díky ní se snížila životaschopnost buněk o minimálně 50 %. Protinádorový efekt byl dán ovlivněním množství cAMP (cyklický adenosin monofosfát), jedná se o signální molekulu, která má schopnost aktivovat či tlumit některé buněčné pochody. Jeho aktivace a zvýšení koncentrace vede v nádorové buňce k omezení jejího dělení a může navodit apoptózu, tj. buněčnou smrt, což se také v této studii stalo.

Autorům se tedy podařilo zjistit, že i velmi malá koncentrace extraktu s Cordycepsu s cordycepinem působí proti buňkám rakoviny vaječníků. Podařilo se jim také zjistit, jaký je mechanismus tohoto účinku, tj. ovlivnění cAMP a signálních drah, které na něm závisí. Tento poznatek by mohl být využit také v léčbě pacientek.

Yoon SY, Park SJ, Park YJ. Anticancer Effects of Cordyceps Militaris Extract in Human Ovarian Cancer Cells via ADORA2B (P05-012-19). Curr Dev Nutr 2019 Jun; 3(Suppl 1).