Čínský herbář
Čeština

Cordyceps militaris pro zdraví, snížení oxidačního stresu i proti bakteriím

Cordyceps militaris je jedlá houba, která parazituje na hmyzu, na jeho larvách a kuklách. Spory uvolněné zralou houbou se uchytí na povrchu hmyzu a postupně se klíčící spory dostanou skrz exoskelet. Postupně se tvoří hyfy, které se množí a vytváří se houbové mycelium, které vyplňuje vnitřek kukly/larvy a hostitel umírá. Na jaře pak vyrazí plodnice na povrch přímo ze hmyzí schránky.

C.  militaris se od dávných dob využívá k léčbě mnoha zdravotních obtíží. Je důležitou součástí tradiční čínské medicíny. C. militaris byl také podroben intenzivnímu zkoumání. Analyzuje se nejen složení, ale také účinky. Je potvrzeno, že C. militaris má schopnost modulovat imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu i oxidační stres, umí zabíjet nádorové buňky i mnohé bakterie, viry a houby.

026 Cordyceps

Cílem této studie se stalo potvrzení, že C. militaris má antioxidační a protibakteriální účinky. Dalším zkoumaným parametrem také bylo zjištění, zda nedokáže omezit aktivitu xantinové oxidázy, což je enzym, který je spojován s hyperurikémií. Hyperurikémie je stav, kdy je v krvi vysoké množství kyseliny močové. Akutní stavy se mohou podílet na vzniku aterosklerózy, hyperlipidémie, hypertenze, cukrovky, strumy atd.

Autoři připravili 14 frakcí z C. militaris a ty testovali, jejich aktivitu a účinky. Nejprve se rozhodli zjistit, zda C. militaris tlumí aktivitu xantinové oxidázy. Ukázalo se, že všechny vytvořené frakce z houby jsou schopné snižovat aktivitu enzymu, některé i o více než 60 %. Dalším úkolem bylo potvrdit, že C. militaris má antioxidační účinky. I zde byli autoři úspěšní. C. militaris úspěšně vychytával a neutralizoval volné kyslíkové radikály, čímž výrazně snížil oxidační stres.

Posledním krokem bylo tetování antibakteriálních účinků C. militaris. K bakteriální kultuře přidávali frakce. Ty byly použily na bakterie, které jsou velmi často rezistentní na velké množství antibiotik. Jimi vyvolané infekce jsou těžko léčitelné, či dokonce neléčitelné. Jednalo se o „zlatého“ stafylokoka, Bacillus subtilis, Escherichia coli a Proteus militaris.

6 ze 14 frakcí dokázalo snížit růst bakteriální populace a snížilo životaschopnost všech bakteriálních druhů. Ostatní frakce pak ovlivnily některé z bakterií. Podařilo se tedy prokázat, že C. militaris působí antibakteriálně.

Je možné říci, že studie byla úspěšná. Vědcům se podařilo potvrdit, že C. militaris je silným antioxidantem, snižuje hodnoty kyseliny močové v krvi díky snížení aktivity xantinové oxidázy a poradí si s vybranými bakteriemi.

Quy TN, Xuan TD. Xanthine Oxidase Inhibitory Potential, Antioxidant and Antibacterial Activities of Cordyceps militaris (L.) Link Fruiting Body. Medicines (Basel) 2019 Jan 29; 6(1)