Čínský herbář
Čeština

Cordyceps proti plicní hypertenzi

Cordyceps sinensis je jedlá parazitická houba, která infikuje larvy a kukly hmyzu, jejichž tělo pak využívá jako zdroj živin pro svůj růst. Cordyceps sinensis je na rozdíl od svého příbuzného C. militaris, který je rozšířen po celém světě, vázán na vysokohorské prostředí Himalájí. Jelikož je vzácný, ačkoli je jedlý, tak se nevyužívá v kuchyni, ale hlavně jako „lék“. Po dlouhá tisíciletí s ním pracuje tradiční čínská medicína. Současné studie dokládají, že Cordyceps sinensis má imunoregulační účinky, snižuje oxidační stres, hodnoty krevního tuku a cukru, posiluje fyzickou i psychickou kondici, působí protimikrobiálně i protinádorově. Jeho důležitou složkou je cordycepin, tj. adenosin, který stojí za řadou účinků této houby.

59846 Bitte verwenden Sie das Motiv nur mit Quellenangabe Foto: djd/Gesellschaft fuer Vitalpilzkunde e.V.. Verstoesse gegen das Urheberrecht muessen wir juristisch verfolgen. Bilder duerfen nur mit vollstaendiger Quellenangabe und im Zusammenhang mit dem jeweiligen Text genutzt werden. Wer Urheberrechte verletzt, muss mit erheblichen zivil- und strafrechtlichen Konsequenzen rechnen. Bitte immer bei Verwendung Abdruckbeleg/Veroeffentlichungshinweis an: djd, Bahnhofstr. 44, 97234 Reichenberg oder an info@djd.de

Autoři hledali novou možnost využití cordycepinu a rozhodli se vyzkoušet ho na plicní hypertenzi. Jedná se o nemoc, při které je vyšší krevní tlak v plicním řečišti. Mnohdy se nezjistí přesná příčina, jindy je to dáno poškozením levého srdce, zvýšeným objemem protékající krve, plicními cévami, zúžením plicních cév, např. i jejich stažením, vazokonstrikcí, zvýšením počtu a objemu hladkých svalových buněk v cévní stěně atd. Mezi příznaky nemoci patří např. slabosti, vyšší únava, snížení výkonnosti, dušnost, závratě, mdloby, špatné okysličení s promodráváním, bušení srdce, bolesti na hrudi, otoky dolních končetin atd.

Autoři testovali, zda je možné pomocí cordycepinu nebo extraktu z houby omezit vazokonstrikci (zda má vazorelaxační účinky) a zbytnění cévní stěny.

Cordycepin nebo extrakt z celé houby se přidával do buněčné kultury svalových buněk stěny plicních arterií pacientů s plicní hypertenzí a zdravých dárců. Zajímavé bylo, že kýžený efekt měl extrakt z celé houby i cordycepin. Došlo k omezení množení svalových buněk a jejich růstu. Dále byl proveden pokus na myších plicích, kdy měl pouze extrakt z houby vazorelaxační, vazodilatační (cévy rozšiřující) účinky.   Je tedy jasné, že v houbě je ještě jiná látka, která působí na cévy.

Studie tedy potvrdila, že cordycepin a extrakt z houby omezují zužování cév a extrakt z houby pak může pomoci cévy rozšířit, zrelaxovat jejich stažení. Tohoto účinku by mohlo být využito také u pacientů s plicní hypertenzí, ale nejen u nich.

Luitel HNovoyatleva TSydykov A, et al. Yarsagumba is a Promising Therapeutic Option for Treatment of Pulmonary Hypertension due to the Potent Anti-Proliferative and Vasorelaxant Properties. Medicina (Kaunas). 2020 Mar 16;56(3). pii: E131. doi: 10.3390/medicina56030131.