Čínský herbář
Čeština

Cordyceps: tradiční čínská houba, která láme sportovní rekordy

Tradiční čínská medicína je známá mimo jiné díky přírodním klenotům, kterých využívá už tisíce let. Máme na mysli zejména medicinální houby. Jejich blahodárné účinky na psychiku ale taky fyzický stav člověka se postupně dostávají i do povědomí klasické vědy. A v optice nejlepších sportovních výkonů a vypilované kondice se do hledáčku dostává zejména cordyceps. Tato medicinální houba, známá též pod názvem housenice čínská, by totiž mohla v zástupu ostatních vysloužit přívlastek sportovního rekordmana. V čem tkví její tajemství?

sport 

 

Testosteron a kyslík – parťáci každého sportovce

Kdo alespoň trochu holduje sportu, ať už rekreačně nebo vrcholově, ví, že testosteron a kyslík jsou synonymy dobrého výkonu. Dostatečná hladina testosteronu je totiž nezbytná pro budování svalové hmoty, ale také celkovou energii organismu. A právě cordyceps dokáže hladinu testosteronu v krvi zvyšovat (což mimo jiné působí třeba i na sexuální aktivitu a libido). Zvyšuje zároveň i příjem a využití kyslíku tkáněmi a naopak snižuje hladinu stresového hormonu. Kromě mnoha dalších pozitivních účinků působí příznivě i na energetický metabolismus, a s jeho přítomností v lidském těle se zvyšuje produkce ATP, neboli adenosinu. Ten si můžeme představit jako základní energetickou jednotku v těle, která dodává energii svalovým buňkám, je to základní palivo pro všechny rychlejší a výbušnější činnosti, jako třeba skoky nebo sprinty. Díky vyšší produkci ATP dokáže v podstatě tělo prodloužit své intenzivní tréninkové série, což zajistí lepší stimulaci svalů a umožní větší nárůst výkonnosti a svalové hmoty.

Nabudí, ale také regeneruje

Aby to nevyznělo tak, že housenice je „pouze“ zdravým dopingem pro maximální výkon, je potřeba zmínit i její nesporné regenerační vlastnosti.  Je totiž skvělým pomocníkem i po sportovním výkonu, kdy pomáhá rychleji odbourávat ve svalech nahromaděný laktát a zlepšuje regeneraci svalů, které mívají po zátěži různá mikrozranění. Díky své antioxidační schopnosti ještě snižuje akumulaci volných radikálů přispívajících k rozvoji únavy a poškození organismu. V podstatě tak výrazně snižuje riziko přepětí, přetrénování a urychluje zotavení po zátěži. A pokud bychom chtěli ve jmenování přínosných vlastností této zázračné houby pokračovat, mohli bychom. Je totiž mnohými průzkumy dokázáno, že dokáže zatočit i s rakovinnými buňkami, nakopává imunitu, disponuje proticukrovkovými a antidepresivními účinky nebo se využívá jako životabudič proti stárnutí. Tak kde se vlastně vzala?

Himalájský zázrak

Cordyceps můžeme s klidným svědomím označit v říši medicinálních hub za nejsilnější dobíječ energie. A je to taky díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, nad 3 500 metrů. Roste hlavně v horách Tibetu a v čínských provinciích Sichuan a Yunnan, na náhorních plošinách. Dochované starodávné příběhy popisují, jak zásadní účinky cordycepsu odhalili v těchto místech pasáci yaků. Zvířata, která mimo trávy spásla právě i cordyceps, byla výrazně vitálnější, silnější i zdravější a také potentnější. Což přimělo pastevce, aby sami tuto houbu začali využívat. Cyklus, který musí houba absolvovat, než je možné ji využít k blahodárné konzumaci, však trvá klidně i 6 let. Výtrusy houby se totiž nejprve zachytí na povrchu housenky motýla, která se pak pro své další vývojové stadium zahrabává do půdy. Tam je parazitickou houbou postupně strávena za živa. Až po několika letech je housenka definitivně usmrcena a z její hlavy doslova vyrazí hlavičkovitý útvar, který opět uvolňuje do okolí nové výtrusy.

Cordyceps, síla ve sportu i v životě

Je jasné, že cordyceps z vás sám o sobě světové rekordmany neudělá. Nicméně může být skvělým doplňkem pro sport i velmi vitální a harmonický život. Kromě mnoha zmíněných vědecky prokazatelných účinků na fyzičku podporuje ledviny, jejich esenci a tzv. yang. Esence je to, co získáváme po předcích, je to základní síla našeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku. To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráme. Umenšujeme ji sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, braním si z rezerv, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí. A esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokážou.