Čínský herbář
Čeština

Extrakt z chorošovitých dřevokazných hub pomáhá včelám

Dřevokazné chorošovité houby je druhově bohatá skupina hub, která zahrnuje také medicinální houby, např. Reishi (Ganoderma lucidum), což je jedna z nejznámějších hub, a to již dlouhá tisíciletí. Je v povědomí lidí jako „elixír života“ a současné studie také potvrzují její účinky, které jsou velmi pestré. Pro tuto studii bylo důležité, že má antimikrobiální účinky. Stejně jako druhá houba, kterou autoři v této studii využili. Jedná se o troudnatec (Fomes).

vcela

Včelstva jsou často decimována nákazami, které snižují zdraví úlu nebo včely rovnou zabíjí. Celosvětově populace včel klesají a je tedy důležité chránit je. Léčba včel je obtížná, jelikož při ničení parazita, bakrie/vira je nutné dát pozor, aby neohrozila také včely. Proto se vědci snaží najít přírodní látky. V této studii vytvořili extrakt z mycelií (podhoubí) obou výše zmíněných hub a testovali ho proti virům, které napadají včely. Jedním z virů je virus deformovaných křídel (DWV) a Lake Sinai virus (LSV). Na buněčné kultuře, kdy jsou buňky napadené viry, se ukázalo, že připravený extrakt výrazně snižuje počty virových částic obou virů, a to v závislosti na dávce, vyšší dávka ‒ větší účinek. Viry se omezeně množí.

Autoři také testovali využití houbového extraktu v terénu. Využili jej k léčbě včelích kolonií a i zde byl extrakt účinný. Oba druhy virů byly redukovány, DWV 79x a v případě LSV až 45000x. Jsou to tedy velké účinky. Je tedy možné, že se extrakty z hub budou využívat také ve včelařství. Pomohou ochránit včelstva před infekcemi a zároveň je neohrozí, nejsou toxické.  

Stamets PE, Naeger NL, Evans JD, Han JO, Hopkins BK, Lopez D, Moershel HM, Nally R, Sumerlin D, Taylor AW, Carris LM, Sheppard WS. Extracts of Polypore Mushroom Mycelia Reduce Viruses in Honey Bees. Sci Rep 2018 Oct 04; 8(1):13936.