Čínský herbář
Čeština

Hericium proti H. pylori

Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je parazitická houba, která má specifický tvar, z něhož vychází jeho české jméno. Využívá se v gastronomii, hlavně však jsou ceněny jeho léčebné účinky. Je vědecky ověřeno, že díky vysokému podílu betaglukanů je silným stimulantem imunitního systému, je protirakovinný, protiinfekční. Je jedinečný v tom, že dokáže podpořit hojení a regeneraci nervových buněk, neboť obsahuje složku, která je podobná neurálnímu růstovému faktoru, působí hojivě na trávicí trakt. Dokáže léčit symptomy gastroduodenálních vředů. Vředy jsou často spojeny s infekcí H. pylori. První léčebnou volbou je tedy užívání antibiotik. Neléčené žaludeční vředy mohou vést i k velmi vážným komplikacím, proděravění vředu, rozvoji rakovinného bujení.

shutterstock_340633031

V této studii byly vytvořeny extrakty z Hericia v různých médiích, tj. v etanolu, chloroformu…, a následně testován jejich účinek na bakterii H. pylori.

Ukázalo se, že použité extrakty mají silný inhibiční efekt na H. pylori, zabraňují jejímu množení. Tento inhibiční efekt se testoval v agarovém dilučním testu, kdy se určovala i minimální inhibiční koncentrace extraktu, tedy koncentrace, která omezí růst bakteriální kolonie. Vědci dále hledali, která látka z extraktu má takové účinky. Byly to 1-(5-chloro-2-hydroxyfenyl)-3-methyl-1-butanon a kyselina  2,5-bis(metoxykarbonyl)tereftalická. Účinná koncentrace byla již 12.5‒50µg/mL, resp. 6.25‒25µg/mL. Je patrné, že se jedná o poměrně malé dávky.

Z provedeného pokusu vyplývá, že extrakty z Hericia, resp. dvě složky z nich, mají výrazné protibakteriální účinky a inhibují H. pylori, čímž přecházejí poškození žaludeční sliznice a vzniku žaludečních vředů.

Liu JH, Li L, Shang XD, Zhang JL, Tan Q. Anti-Helicobacter pylori activity of bioactive components isolated from Hericium erinaceus. J Ethnopharmacol. 2015 Sep 10. pii: S0378-8741(15)30130-6.