Čínský herbář
Čeština

Hericium zlepšuje náladu a spánek u pacientů s nadváhou a obezitou

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý) je hlavně v Asii po dlouhá staletí velmi dobře známá houba. Má unikátní tvar, který je kulovitý a jakoby ježatý. Z plodnice odstupují měkké ostny. Někomu připomíná mořský korál nebo lví hřívu. Hericium je velmi chutné, na rozdíl od jiných hub, spíše nasládlé bez typické výrazné houbové vůně. Svou popularitu si však nevydobylo jako potravina, ale jako léčivo. Tradiční čínská medicína jej hojně využívá k léčbě mnoha nemocí. Současné studie také potvrzují účinky Hericia. Získaná data ukazují, že Hericium posiluje obrannou funkci imunitního systému, ale snižuje záněty alergické i autoimunitní, snižuje cholesterol, ničí mnohé patogeny a nádorové buňky. Hericium je jedinečné v tom, že podporuje regeneraci nervového systému.

tlouštík

Tato studie se zaměřila na možnost využití Hericia pro zlepšení nálady a spánku u pacientů s nadváhou a obezitou. Tito pacienti trpěli depresemi, úzkostmi, poruchami spánku a mnozí také poruchami příjmu potravy (přejídání/zvracení). Pacientům byl po dobu 8 týdnů podáván přípravek s Hericiem společně se snížením kalorického příjmu. Do studie bylo zařazeno 27 pacientů v Itálii. Před zahájením studie vyplňovali dotazník ohledně deprese, spánku atd.

Aby mohl být ověřen vliv Hericia na nervovou soustavu, hodnotila se koncentrace z mozku uvolňovaného neurotrofického faktoru (BDNF), který podporuje přenos signálu v nervové soustavě (synaptogeneze) i regeneraci a novotvorbu nervových buněk (neurogeneze) a jeho předstupně, z něhož BDNF vzniká (pre-BDNF). Krev se odebrala před a po dobrání Hericia.

Po 8 týdnech pacienti udávali, že se výrazně snížila míra deprese. Cítili se šťastnější. Zmírnily se také úzkosti a logicky s tím se zlepšil spánek, jeho kvalita. To samozřejmě vedle k nárůstu energie.

Byl zaznamenán mírný nárůst koncentrace samotného BDNF, výrazněji se zvýšila koncentrace pre-BDNF, který se může přeměnit na BDNF.

Podávání Hericia tedy vede ke zlepšení stavu pacientů s nadváhou a obezitou, a to jak dle jejich subjektivního pocitu, tak byly zachyceny změny v koncentracích faktorů ovlivňujících fungování mozku.

Vigna L, Morelli F, Agnelli GM, Napolitano F, Ratto D, Occhinegro A, Di Iorio C, Savino E, Girometta C, Brandalise F, Rossi P. Hericium erinaceus Improves Mood and Sleep Disorders in Patients Affected by Overweight or Obesity: Could Circulating Pro-BDNF and BDNF Be Potential Biomarkers? Evid Based Complement Alternat Med 2019.:7861297.