Čínský herbář
Čeština

Hřib posiluje imunitní systém v boji proti leukémii

Krásně vypadá, a navíc u chutná a voní. Ale není jen dobrou potravinou, má také vliv na naše zdraví. Díky prováděným studiím je dnes již potvrzené, že hřib umí posílit aktivitu imunitního systému, je silným antioxidantem, díky tomu je prevencí civilizačních nemocí a zpomaluje stárnutí. Je také účinný v zabíjení rakovinných buněk.

O tento účinek se také blíže zajímali autoři této studie. Jejich cílem bylo zjistit, zda je hřib účinný proti leukemii. Leukémie je rakovina z krevních buněk. Nejčastěji se maligně zvrhnout buňky patřící do imunitního systému. Leukémie je se dělí dle průběhu na akutní a chronické a dle toho, z jakých buněk vychází, na myeloidní a lymfocytární. Je tedy jasné, že jsou leukémie velmi heterogenní skupinou nemocí a z toho také vyplývá, že různé typy mají také rozdílné prognózy. Léčbou je transplantace kostní dřeně, chemoterapie, imunoterapie, někdy se přidává i radioterapie. V současnosti se velká část pacientů vyléčí.

Imunitní systém umí atakovat a ničit rakovinné buňky, je však nutné jej posílit. 

 

hřib_leukémie

 

V procesu zabíjení rakovinných buněk se uplatňují NK buňky, tj. přirození zabíječi. Autoři se zaměřili právě na tyto buňky. Hřib, jeho RNA frakci přidali k NK buňkám. Ukázalo se, že tato není pro NK buňky toxická, mohou v ní bez problémů přežívat. A co víc, hřib u nich stimulovat proliferaci. Zvýšil se počet NK buněk v kultuře. Posílila se také cytotoxická funkce NK buněk, což jim umožní lépe atakovat a zabíjet rakovinné buňky, pokud k nim byly přidány.

Pokusem se tedy podařilo prokázat, že hřib má protirakovinné účinky, které jsou dány aktivací imunitních NK buněk, které se v jeho přítomnosti pomnoží a zesílí svou aktivitu proti rakovinným buňkám, které pak snáze a efektivněji zabíjejí.

 

Lemieszek MKNunes FHFMSawa-Wejksza KRzeski W. A King Bolete, Boletus edulis (Agaricomycetes), RNA Fraction Stimulates Proliferation and Cytotoxicity of Natural Killer Cells Against Myelogenous Leukemia Cells. Int J Med Mushrooms. 2017;19(4):347-353.