Čínský herbář
Čeština

Hřib smrkový ochraňuje před intoxikací nitrity

Nakládané suroviny jsou v Číně populární a je prokázáno, že mají pozitivní vliv na zdraví. Nevýhodou ovšem je, že v průběhu procesu kvašení se vytváří dusitany, které podporují tvorbu methemoglobinu v krvi, tj. na hemoglobin se již nemůže vázat kyslík, což může způsobovat hypoxii, navíc se dusitany dále přeměňují na nitrosaminy, které jsou prokazatelné karcinogenní a mutagenní. Při konzumaci nitrosaminů se nejčastěji vyvíjí rakovina trávicího ústrojí ‒ jícnu, slinivky, žaludku či střeva. 74134_160039200702311_100000886951071_284104_687032_n

Proto se vědci zaměřili na často nakládanou houbu, jakou je hřib smrkový, který je velmi populární a houbaři žádaný i v našich končinách. Jejich záměrem bylo zjistit, zda je tato houba schopná inhibovat produkci nitritů v průběhu fermentace při nakládání. Zde se uplatňuje 90 kDa nitritová reduktáza (NiR), která zamezuje tvorbě nitritových iontů. Tato reduktáza má podobnou strukturu jako houbová nitritová reduktáza, která byla izolována z hřibu. Pro fungování tohoto enzymu je ideální teplota 45 °C a kyselost prostředí 6,8. Aby se zjistilo, zda skutečně houbová NiR dokáže zabránit negativním dopadům nitritů, byly jím intoxikovány myši, a to v dávce takové, aby způsobila jejich smrt. Podání houbové NiR prodloužilo život intoxikovaných myší, což znamená, že hřib a reduktáza z něj slouží jako antidotum.

Tento enzym také může eliminovat nitrity z krve, pokud jsou přidány do žaludku ve formě dusitanu sodného v podobě kapsulí. Tento fakt může mít velké využití v prevenci, aby nedocházelo ke kumulaci nitritů v organismu, tak v případě akutních intoxikací, kdy je možné jej využít jako antidotum, tedy neutralizační látka.

Zhang W, Tian G, Feng S, Wong JH, Zhao Y, Chen X, Wang H, Ng TB. Boletus edulis Nitrite Reductase Reduces Nitrite Content of Pickles and Mitigates Intoxication in Nitrite-intoxicated Mice. Sci Rep. 2015 Oct 8;5:14907.