Čínský herbář
Čeština

Koronavirus (SARS-CoV-2) pohledem čínské medicíny

 Světem obchází nový strašák jménem koronavirus.

K dnešnímu dni (26. 2. 2020) bylo nakaženo více jak 80 tisíc lidí. Většina nakažených pochází z čínské provincie Hubei. Počet mrtvých se blíží ke třem tisícům. Počet nemocných se neustále zvyšuje (přestože v samotné Číně počet nových případů postupně klesá) nové případy hlásí mnohé Evropské země, nejvíce Itálie. Je docela možné, že se virus přesune i do České republiky.
 

Co o něm víme?

Moc o něm nevíme. Koronavirus SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) se přenáší z člověka na člověka nejčastěji kapénkovou infekcí, která je přenášena vzduchem. Šíří se tedy podobně jako běžná chřipka. Mluví se i o kontaktním přenosu. Nicméně oproti chřipce je více virulentní (člověk se snadněji nakazí).

Je ale dobré zdůraznit, že se nejedná o smrtící virus jako je třeba ebola nebo MERS, kde je úmrtnost kolem 50 až 70 %. U koronaviru je úmrtnost kolem 2 %, což odpovídá silnější epidemii chřipky.

Ohniskem nákazy je čínské město Wu Han a na člověka se přenesl z divokých zvířat (pravděpodobně z luskounů).

Je třeba podléhat panice a mít z koronaviru strach?

Podléhat panice nutné není. Je ale dobré přistupovat ke všem podobným epidemiím s velkým respektem a nepodceňovat je. Podobné epidemie infekčních onemocnění provází člověka od nepaměti. Dnešní globalizovaný svět vytváří pro moderní epidemie nové příležitosti.

Je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se v období epidemie místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.

Jednou ze zrádných věcí je inkubační doba. Pokud je osoba nakažená koronavirem, tak první příznaky zpozoruje po 14 dnech. Za tu dobu může nakazit poměrně velké množství lidí. Hovoří se o tom, že inkubační doba může být dokonce delší než 14 dní.

Poměrně významná je i otázka, zda bude koronavirus mutovat. Mutace jsou u virů zcela přirozené. Snaží se tak obcházet imunitní systémy hostitele, který se agresivní patogeny snaží udržet pod kontrolou. Mutace přináší riziko vyšší virulence a odolnosti vůči léčbě.

 

Jaké jsou projevy nakažení koronavirem?

Příznaky nakažení koronovariem jsou podobné symptomům chřipky: horečka, únava, suchý kašel, dušnost a ARDS (Syndrom akutní dechové tísně). V některých případech se u nakažených objevil i průjem. Příznaky jako je rýma, kýchání či bolest v krku nebývají tak časté. U oslabených jedinců může infekce vyvolat zápal plic, selhání ledvin a smrt.

Může pomoci tradiční čínská medicína?

Když se zeptám běžných lidí v Číně, zda chodí k lékařům tradiční čínské medicíny nebo k lékařům západní medicíny, tak nejčastější odpovědí bývá, že s akutními či život ohrožujícími nemocemi chodí k západním lékařům a s nemocemi spíše chronickými k lékařům tradiční čínské medicíny. Ve Wu Hanu od počátku epidemie spolupracují odborníci západního lékařství s odborníky na tradiční čínskou medicínu. Kromě západních léků, které se používaly u jiných virových epidemií, se testují i tradiční bylinné směsi čínské medicíny, které se v minulosti osvědčily u podobných epidemií (SARS či H1N1).

Není úkolem tohoto textu přesně definovat a rozebrat jednotlivé fáze onemocnění koronavirem pohledem čínské medicíny. Mluvili bychom o termínech jako je „chladná vlhkost zraňuje plíce“ či „nakažlivý toxin blokuje plíce“. A také o konkrétních bylinných směsích, které tyto obrazy pomáhají řešit.

Nicméně zamysleme se nad jednou věcí. Když postihla Evropu morová rána, tak existovali lidé, kteří se starali o nemocné a nenakazili se.

Stejně tomu je i dnes. Je mnoho lidí, kteří přijdou s nemocným do styku, a přesto se koronavirem nenakazí. Podívejme se i na to, kdo nejčastěji nákazu nepřežije. Jsou to lidé nějakým způsobem oslabení. Většinou se jedná o lidi starší, kteří mají nějaké chronické plicní problémy. 

Z toho vyplývá, že pokud nechceme onemocnět koronavirem, musíme si budovat silný imunitní systém. Čínský lékař by řekl, že musíme mít silnou Zheng Qi. To je pojem, pod kterým se skrývá nejen naše imunita a odolnost, ale i celková vitalita a schopnost přizpůsobit se měnícímu se vnějšímu prostředí.

Problém, se kterým se čím dál častěji setkávám v ordinaci, je klesající odolnost populace. O příčinách můžeme jen spekulovat. Určitě těch vlivů bude mnoho: špatný životní styl, stálý stres, stále se zhoršující kvalita potravin, zvyšující se koncentrace škodlivin v prostředí, kde žijeme, elektro smog atd.

Pojďme se podívat, co můžeme pro prevenci udělat my. Jak si vylepšit Zheng Qi či imunitu. V první řadě je důležitý zdravý životní styl. Kvalitně a pestře jíst, přiměřeně se hýbat, dostatečně odpočívat, dostatečně spát, udržovat naše emoce na uzdě, a hlavně mít dobré vztahy s lidmi kolem nás. Tak jednoduché to je.

Čínská medicína je hodně o prevenci – je pro ni důležité problémům především předcházet. Jak ale vidíme z Wu Hanu, je schopná pomáhat řešit i již nastalý problém. Jednou z možností, kterou nabízí pro tyto stavy, jsou vitální houby. Asi znáte Reishi, Coriolus či Cordyceps. Tyto přírodní lékárny dokáží jednu úžasnou věc. Stimulují velmi intenzivně náš imunitní systém, aby dokázal odolávat vnějším patogenům včetně virů, a zároveň posilují naši vitalitu nebo též životní sílu. V tom jsou zcela výjimečné. Žádná bylina to takto komplexně neumí.
 

Jak konkrétně dávkovat vitální houby pro případ prevence?

Největší smysl dává v těchto případech kombinace houby Reishi a Coriolu. Coriolus je z hub největší „zabiják“. Dokáže v našem organismu likvidovat vše, co je mu cizí – viry, bakterie, kvasinky, borelie, chlamydie atd. Reishi má též protivirové účinky, oproti Coriolu ale v člověku posiluje více jeho vitalitu.

Preventivní dávkování by mohlo být: Coriolus (40 % polysacharidů) 1-0-1, Reishi (30 % polysacharidů) 1-0-1, Vždy 5 dní užívat a 2 dny dát pauzu. Takto lze houby užívat dlouhodobě.

Pokud budete pravidelně užívat vitální houby, neznamená to, že nikdy neonemocníte. Vždy záleží na síle patogenu a vaší celkové odolnosti. Užíváním vitálních hub si ale výrazně zvyšujete šanci odolat všudypřítomným patogenům.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem?

1. umývejte si ruce mýdlem nebo používejte antibakteriální gel s obsahem alkoholu
2. při kašli a kýchání si zakrývejte nos a ústa kapesníkem nebo celou paží
3. vyvarujte se úzkému kontaktu s osobami, které mají příznaky nachlazení nebo chřipky
4. při zvýšeném výskytu ve vaší oblasti se vyhýbejte místům setkání většího počtu lidí (nákupní centra, čekárny, MHD, kina apod.)
5. dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu masa a vajec
6. při kontaktu s volně žijícími či hospodářskými zvířaty používejte ochranné pomůcky
7. zdravým životním stylem posilujte svůj imunitní systém
8. užívejte pravidelně vitální houby zaměřené na podporu imunity
 
Vzhledem ke zvýšenému infekčnímu riziku se do popředí zájmu dostává směs Shuang Huang Lian, která má protivirové a protimikrobiální účinky. V Číně se v dnešních dnech používá souběžně s antivirotiky k terapii u koronaviru, více o jejím složení naleznete zde.
 
 

P.S. Dodatek 

Po zveřejnění článku dostávám mnoho dotazů, jak čínská medicína přistupuje k léčbě u problémů typu koronavirus. Patogen SARS-CoV-2 podle dostupných informací (vycházím ze závěrů expertního týmu prof.Zhang Nanshana, který stanovil doporučení k léčbě i k prevenci koronaviru v lednu 2020 – to je epidemiolog, který v roce 2003 objevil SARS koronavirus) způsobuje při vniknutí do organismu obraz, který bychom nazvali „chladná vlhkost zraňuje plíce“. Tento obraz se podobá něčemu, co vidíme při nástupu běžné chřipky – kýchání, rýma, kašel, zvýšená teplota, odpor k chladu. Pokud v této fázi není patogen zlikvidován a pronikne do Yang Mingové vrstvy, tak vyvolá horko. Obraz bychom nazvali „nakažlivý toxin blokuje plíce“. Vidíme příznaky jako horečka, kašel, schvácenost, dušnost. U lidí s dobrou imunitou je maximálně v této vrstvě patogen zlikvidován. Teprve v další fázi „vnitřní obstrukce vyvolávající únik“ začíná být stav velmi nebezpečný. Zde je již nutný integrovaný přístup západní a tradiční medicíny. Do tohoto stavu se většinou dostanou pouze pacienti s oslabenou imunitou, vyčerpaní či s chronickým respiračním onemocněním. Pro každou tuto fázi jsou doporučené určité bylinné směsi. Nicméně prevence je vždy to nejdůležitější, co může každý z nás udělat. Proto jsem v článku zdůrazňoval stimulaci imunitního systému jako důležitou součást preventivních opatření. K imunitě můžeme z pohledu čínskou medicíny přistupovat různě. Třeba Univerzitní nemocnice v Pekingu doporučuje jako prevenci onemocnění způsobené patogeny typu koronavirus upravenou směs Yu Ping Feng San. Nicméně dle mé zkušenosti je kombinace Reishi a Coriolu výbornou volbou. Dokáží spolu totiž posilovat jak Wei Qi (obranná energie), to dělá vice Coriolus, tak Ying Qi (vyživující energie), to dělá více Reishi. V tom je jejich kouzlo. Plus přiměřený zdravý životní styl (na který je ale už většinou v období výskytu epidemie pozdě :-)). Berte tento můj text pouze jako názor. Vím, že těch přístupů existuje více.

 Autor článku: převzato z webu www.MilanSchirlo.cz