Čínský herbář
Čeština

Kurkumin jako pomocník u aterosklerózy

Kurkumin je přírodní žlutý pigment, který dává typické zabarvení koření kurkumě, která se získává sušením a mletím oddenku rostliny Curcuma longa. Kurkuma je nejen součástí asijské kuchyně, ale také součástí tradičních asijských medicín, včetně té čínské. Vědce kurkumin také velmi zajímá, neboť se z proběhlých studií zjistily zajímavé věci. Kurkumin má protizánětlivé účinky, snižuje oxidační stres, podporuje trávení, ničí nádorové buňky a mnoho dalšího.

ateroskleroza_ceva

V tomto pokusu autoři zjišťovali, zda může být kurkumin prospěšný u aterosklerózy. Jedná se o patologický proces v cévní stěně. Dochází k ukládají tuků do cévní stěny, kde se nacházejí také imunitní buňky, makrofágy, které lipidové částice pohltí. Makrofágy se aktivují a produkují prozánětlivé působky, zvyšuje se produkce kyslíkových radikálů. Dochází k rozvoji zánětu. Ateromový plát se zvětšuje a vystupuje do nitra cévy, uzavírá ji. Množí se svalovina, tkáň fibrotizuje, může dojít ke krvácení do plátu, na povrchu se vytváří fibrózní čepička atd. Pláty se stávají nestabilní a může dojít k jejich poškození a uvolnění obsahu…

Makrofágů je více druhů, nejdůležitější jsou M1, které jsou prozánětlivé, a M2, které působí opačně. U aterosklerózy je v ateromech více těch M1. Kurkumin dokáže dle provedené studie snížit hodnoty lipidů, čímž předchází rozvoji aterosklerózy. To není samozřejmě vše. Kurkumin moduluje imunitní systém a podporuje vývoj makrofágů do M2, tedy do protizánětlivých. Umí tedy zpomalovat postup nemoci. Nedochází ke zvětšování aterosklerotických lézí, které jsou pro pacienty velkým rizikem.

Studií se podařil prokázat velmi zajímavý a významný efekt kurkuminu. Aterosklerózou totiž trpí velká část populace. Kurkumin dokáže předcházet rozvoji aterosklerózy a brzdí její postup, a to díky modulování aktivity imunitního systému.

Momtazi-Borojeni AA,  Abdollahi ENikfar BChaichian SEkhlasi-Hundrieser M. Curcumin as a potential modulator of M1 and M2 macrophages: new insights in atherosclerosis therapy. Heart Fail Rev. 2019 Jan 23. doi: 10.1007/s10741-018-09764-z.