Čínský herbář
Čeština

Kurkumin může podpořit zdraví placenty během prvního trimestru

Mnoho žen má problémy počít nebo donosit dítě. To je často dáno i špatnou funkcí placenty. S tím by však mohl pomoci kurkumin.

Kurkumin patří mezi polyfenoly, jedná se o žlutý pigment, který je možné získat z oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Tato rostlina patří mezi zázvorovité a jedná se o jedno z nejdéle pěstovaných koření. Oddenek se využívá jak syrový, ale hlavně se suší a drtí do podoby koření kurkuma, která má své pevné místo v asijské kuchyni. Ale to není jediná možnost využití kurkumy. Tradiční indická a čínská medicína ji využívají k léčbě mnoha nemocí. Kurkumin je zkoumán také vědecky, proběhly stovky studií, jejichž výsledky dokládají, že kurkumin působí protizánětlivě, protinádorově, snižuje oxidační stres i hodnoty tuků v krvi, podporuje tvorbu žlučových kyselin, zabíjí mnohé patogeny atd.

pregnancy red dress

V této studii se autoři zaměřili na odhalení další možnosti využití kurkuminu. Jejich hypotéza byla, že kurkumin může podpořit vývoj a udržení placenty v počátečních stadiích těhotenství.

Pro správný vývoj plodu je nezbytné, aby se správně utvořila placenta, která je spojnicí mezi matkou a plodem. Poškození placenty může vést i ke smrti plodu, popř. zpomalení růstu, předčasný porod atd. Poškození funkcí placenty jsou časté u stavů jako preeklampsie a eklempsie, které jsou charakterizovány hlavně vysokým krevním tlakem matky a ohrožením jejího života i života dítěte.

Pro svou studii autoři využili buňky, z nichž se tvoří placenta, tj. trofoblast. Ty pak kultivovaly bez a s přítomností kurkuminu a sledovaly, zda dojde k rozdílům mezi buněčnými kulturami.  V přítomnosti kurkuminu došlo ke zvýšení růstu, dělení a životaschopnosti trofoblastových buněk. Došlo k podpoře produkce působků, které podporují novotvorbu cév, která je při vývoji placenty naprosto nezbytná. Dále kurkumin podpořil také formování tubulů. Navíc došlo díky kurkuminu ke zvýšení počtu molekul HLA-G na buňkách trofoblastu. Tyto buňky tlumí imunitní odpověď mateřského organismu, snižuje riziko, že mateřský organismus zaútočí na „neznámou“ tkáň, která nese také geny otce. Není možné opominout ani fakt, že kurkumin snížil oxidační stres a poškození DNA.

Studie tedy dokládá, že kurkumin může pomoci ke správnému vývoji placenty během prvních měsíců těhotenství. Je však potřeba udělat další studie, hlavně na zvířatech, aby mohl být kurkumin doporučen také ženám. .


Basak S, Srinivas V, Mallepogu A, Duttaroy AK. Curcumin stimulates angiogenesis through VEGF and expression of HLA-G in first-trimester human placental trophoblasts. Cell Biol. Int. 2020 Feb 19.