Čínský herbář
Čeština

Kurkumin snižuje zánět v mozku

Kurkumin je žluté přírodní barvivo, které se získává z oddenku/kořene rostliny Curcuma longa (kurkumovník dlouhý). Podzemní část rostliny se využívá čerstvá, podobně jako zázvor, ale častěji se suší a rozemílá na žluté koření kurkuma, které je častou přísadou jídel v asijské kuchyni. Kurkuma však nemá uplatnění pouze v kuchyni. Je také součástí asijských tradičních medicín. Současné vědecké studie také dokazují, že je kurkumin velmi účinnou biologicky aktivní látkou. Získaná data ukazují, že má protizánětlivé, protinádorové, antioxidační, protimikrobiální atd. účinky.

kurkuma

V této studii se autoři snažili zjistit, zda je možné pomocí kurkuminu potlačit zánět v nervovém systému, tj. v mozku. Mozek mohou napadnout různé infekce, virové, bakteriální, postihnout autoimunitní nemoci a vyvolat zánět, který je však velmi destruktivní a může pacienta doživotně omezit. V mozku se nacházejí buňky mikroglie, které jsou příbuznými imunitních buněk v krvi, tj. makrofágů. Jedná se o typ buněk, který je zapojen do rychlé reakce na infekci a zároveň aktivace dalších imunitních reakcí. Mikroglie tedy mohou pomoci zánět vyvolat, udržet i zesílit. Aby to nebylo tak jednoduché, mikroglie se mohou z prozánětlivé M1 stát tlumivými a nervovou tkáň ochraňujícími M2. Během zánětu, který je často zbytečně silný, dlouhý a poškozující, je tedy vhodně přinutit mikroglie, aby se z M1 staly M2.

Autoři nejprve testovali, zda není kurkumin pro buňky toxický. Ukázalo se, že buňkám nijak neškodí, spíš jen mírně sníží životaschopnost buněk při vysokých dávkách. Další pokus se již zaměřil na protizánětlivé účinky kurkuminu. Přidal se k mikrogliím, které byly aktivovány lipopolysacharidem, který je součástí bakteriální membrány, takže spouští silnou zánětlivou reakci. Přesto došlo k utlumení aktivity a přepnutí do podoby M2, která je schopná zánět tlumit. Omezila se tedy produkce prozánětlivých cytokinů, např. iNOS, IL-1beta, IL-6, a zvýšila se produkce těch protizánětlivých, např. IL-10.

Mozek mohou postihnout záněty, které mají různou příčinu. Mají však společné to, že zánět vede k poškození mozku, které je mnohdy nevratné. I během infekčního zánětu je nutné imunitní systém tlumit, jelikož jeho aktivita může poškodit tkáň více než infekce samotná. Ukazuje se, že s tím by mohl pomoci kurkumin, který by mohl přepnout mikroglie z prozánětlivých na protizánětlivé.


Zhang J, Zheng Y, Luo Y, Du Y, Zhang X, Fu J. Curcumin inhibits LPS-induced neuroinflammation by promoting microglial M2 polarization via TREM2/ TLR4/ NF-κB pathways in BV2 cells.
Mol. Immunol. 2019 Oct 03.:29-37.