Čínský herbář
Čeština

Kurkumin v léčba lichen planus

Jedná se rostlinný žluto-oranžový pigment, který dodává koření typickou barvu, využívá se také v potravinářství jako barvivo, ale hlavně jako léčebný prostředek, a to již po tisíce let, kdy je důležitou součástí indických a jiných asijských tradičních léčebných systému. Současné výzkumy potvrzují účinnost kurkuminu. Má protizánětlivé, protinádorové, antioxidační účinky a také zlepšuje trávení, mozkové funkce atd.

 

Image: 0010474380, License: Rights managed, Curcuma Domestica, or turmeric, is used by every herbal healer. It detoxifies the liver, balances cholesterol levels and fights allergies., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., Corbis

 

 

V této studii se autoři zaměřili na možnost využít kurkumu při řešení kožního onemocnění lichen planus. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje pokožku a sliznice. Soudí se, že v patogenezi onemocnění hraje roli špatná aktivita imunitního systému, virové infekce, jiná onemocnění. Nemoc se projevuje výsevem papul 1‒10 mm, které jsou ploché a svědivé, bolestivé, mají červeno-fialovou barvu. Objevují se hlavně na vnitřní straně předloktí, oblasti kříže, bércích, hleznech atd. Může postihovat také sliznice, a to vnitřní stranu tváří, rty, jazyk, projevuje se jako „bělavá síťka“. Nemoc je mnohdy komplikována infikováním kožních lézí houbovými patogeny.

 

Nemoc se léčí řešením vyvolávající příčiny a podáváním kortikoidů a imunomodulátorů, mnohdy však bez efektu.

 

V této studii autoři testovali, zda kurkumin může ovlivnit ložiska výsevu lichen planus.

 

Ve studii bylo 40 pacientů s orální (ústní) formou lichen planus. 20 pacientů dostalo léčivo, které se uchycuje na sliznici a obsahovalo kurkumin (mukoadhezní pastu, 3x denně po jídle), 20 pacientů bylo léčeno lokálně podávanými kortikoidy a také nystatinem, který působil jako prevence rozvoje kvasinkové infekce. Sledoval se rozsah lézí, bolestivost atd.

 

U pacientů, kteří dostávali přípravek, který obsahoval kurkumin, došlo ke zmenšení postižených ploch (na počátku byla průměrná velikost 2,45 na konci 0,7), došlo k výraznějšímu hojení a zmenšil se také index závažnosti nemoci (na počátku dosahoval hodnoty 10, po 12 týdnech 2).  Součastně pacienti popisovali, že jsou pro ně postižená místa méně bolestivá (dle škály hodnocení bolesti bylo na začátku studie průměrně 1,91 na konci 0,38). 

 

Z výsledků získaných při této studii jasně vyplývá, že podávání topického lokálního přípravku s obsahem kurkuminu je velmi účinné, srovnatelné s účinky kortikosteroidů. Navíc však nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0027968417300068