Čínský herbář
Čeština

Kurkumin zlepšuje mozkové funkce, náladu a mírní únavu, 12týdenní studie

Kurkumin je polyfenolová sloučenina, která se extrahuje z oddenku/kořene rostliny Curcuma longa (kurkumovník dlouhý). Má žlutou až oranžovou barvu. Kořen kurkumovníku se využívá jak čerstvý, tak sušený a nadrcený, a to jak v kuchyni (hlavně v indické), tak hlavně jako léčivo. I současné studie dokládají, že kurkumin má farmakologický potenciál. Ví se, že dokáže mírnit patologické záněty, snižovat oxidační stres, ničit nádorové buňky atd.

curcumin_brain
 

V této studii se autoři zaměřili na možnost využít kurkumin pro zlepšení paměti a schopnosti se učit a také na to, zda zmírní únavu. Tentokrát netestovali pouze na zvířatech, ale byla vytvořena klinická studie, tj. s dobrovolníky. Studie proběhla v Austrálii s lidmi mezi 50‒80 roky. Studie se účastnilo 80 osob, které byly rozděleny do dvou skupin. V jedné skupině užívali 12 týdnů přípravek s 80 mg kurkuminu a ve druhé stejně vypadající placebo. Před zahájením léčby byly provedeny testy a vyšetření, aby se mohly výsledky porovnat s těmi, které se získaly po užívání kurkuminu/placeba. Pacienti byli testováni za 4 a 12 týdnů.

Podařilo se prokázat, že ve skupině s placebem zůstaly hodnoty účastníku před a po ukončení léčby vesměs stejné. Ale ve skupině s placebem došlo ke zlepšení. Hodnoty před léčbou byly horší. Zlepšila se jak paměť, tak schopnost učit se, výsledky byly lepší po 12 týdnech než po 4. Délka podávání tedy stav dále zlepšuje. Dále se zjistilo, že dochází ke snížení únavy a zlepšení nálady. To bylo testováno dle skórovacího systému Profile of mood state test. 

Podávání kurkuminu, na rozdíl od placeba, vede ke zlepšení mozkových funkcí a také nálady a zmírnění únavy u starších lidí.

                                                                                      curcumin_brain_picture

Na obrázcích je zaznamenán vliv kurkuminu a placeba. Kurkumin reprezentují oranžové a žluté sloupky. Zatímco zelené a modré patří placebu.

První obrázek ukazuje, hodnoty po podávání kurkuminu jsou vyšší než u placeba, jedná se o mozkové funkce. Kurkumin je zvyšuje

Na druhém obrázku je naopak sloupek s kurkuminem nižší, jedná se o zachycení únavy, netečnosti. Kurkumin ji snižuje.

Scholey A, Cox K, Pipingas A, White D. A Highly Bioavailable Curcumin Extract Improves Neurocognitive Function and Mood in Healthy Older People: A 12-Week Randomised, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial (OR32-05-19). Curr Dev Nutr 2019 Jun; 3(Suppl 1)