Čínský herbář
Čeština

Melaniny z Čagy mají bifidogenní a antioxidační účinky

Čaga (Inonotus obliquus, rezavec šikmý) je parazitická houba, pokud napadne poškozený strom získává z něj živiny a prorůstá jím. Nakonec svého hostitele zabije. Na stromech napadených Čagou jsou patrné velké útvary, které připomínají barvou i zbrázděností spálené uhlíky. Čaga se vyskytuje hlavně na severní polokouli. Po staletí je známá a využívána v tradiční ruské a čínské medicíně. Tyto medicíny ji využívají k řešení obtíží s trávicím traktem a nádory. Současné studie prokázaly, že Čaga má imunostimulační, protizánětlivé, cholesterol snižující, antioxidační, protimikrobiální i protinádorové účinky.

chaga-caj

Vědci stále objevují nové a nové využití Čagy. V této studii se zaměřili na její antioxidační a bifidogenní účinky. Volné radikály jsou pro tělo nebezpečné. Poškozují buněčné membrány, ale také buněčné DNA, urychlují tak degeneraci organismu, zvyšují riziko vzniku nádorů atd. Střevní bakterie jsou nezbytné pro udržení zdraví. Podporují funkce imunitního systému, zdraví střeva, ovlivňují nadváhu a metabolismus tuků, psychiku atd. Pozitivní jsou např. bakterie Bifidobacterium bifidum, která je častou součástí probiotik.

Autoři získali z Čagy melaniny, což jsou černé pigmenty. Vytvořili vodný extrakt. Tento extrakt přidaný do roztoku s reaktivními sloučeninami kyslíku (volnými radikály) dokázal je neutralizovat. Jeho účinnost se dala srovnat s velmi silným antioxidantem, jakým je vitamín C. Melaniny tedy snižují oxidační stres. Studií se potvrdil i bifidogenní efekt. Melaniny působily jako prebiotika, tedy živina pro bakterie, která podporuje jejich množení. Vitamín C zvyšuje množení bakterií, ale v porovnán s vitamínem C zvyšují melaniny množení 1,4x během 24 hodin, po které probíhala kultivace. Látka byla přidána k bakteriím.

Výsledky studií dokládají, že Čaga může být prevencí a zpomalovačem postupu degenerativních procesů, navíc zlepšuje složení mikroflóry, a tedy i celkové zdraví.

Burmasova MA, Utebaeva AA, Sysoeva EV, Sysoeva MA. Melanins of Inonotus Obliquus: Bifidogenic and Antioxidant Properties. Biomolecules 2019 Jun 24; 9(6)