Čínský herbář
Čeština

Extrakty z medicinálních hub – kvalita, účinnost, bezpečnost


Schirlo foto new.jpg
MycoMedica extrakty z medicinálních hub nejsou pouze izolované polysacharidy!!! Používáme extrakci horkou vodou s vysrážením alkoholem na konci procesu.  Je to velmi šetrný způsob, který dokáže prolomit chitinovou bariéru a zachovat celé spektrum účinných látek. Nicméně polysacharidy jsou hlavní účinné látky, kvůli kterým houby užíváme.
Extrakty z léčivých bylin či hub se používají v tradiční medicíně již dlouhou dobu, a to nejen v Číně. Tablety z čínských bylinek renomovaných výrobců používané v ordinacích lékařů čínské medicíny jsou také vyráběné pomocí extrakce. Jak dlouhodobá praxe a zkušenost ukazuje, o jejich účinnosti nelze pochybovat.
Extrakty medicinálních hub používá nejen tradiční medicína, ale jsou předmětem mnoho současných studií a klinických výzkumů. Důležité je zmínit, že 80% všech vědeckých studií je prováděno s extrakty medicinálních hub, pouze asi 20% používá biomasu (zdroj Prof.Dr.Dr.h.c. Jan I.Lelley). Proč asi?
Používání extraktů je smysluplná ze dvou důvodů:
1. biologická dostupnost účinných látek
Buněčná stěna houby, která obsahuje účinné látky, je tvořena chitinem. Člověk nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu, takže při trávení nedokáže uvolnit účinné látky z buněčné stěny houby a vyloučí je. Extrakcí horkou vodou dokážeme prolomit chitinovou bariéru a vytěžit z houby maximální množství účinných látek. Díky extrakci se zvýší podíl účinných látek až 20x.
2. vyšší koncentrace účinných látek v extraktu
Medicinální houby obsahují mnoho látek, které působí příznivě na lidský organismus. Předně to jsou skupiny polysacharidů (hlavně β-(1, 3)-D-glukany), dále triterpeny, vitamíny, minerály, stopové prvky… Extrakce horkou vodou je velmi šetrný způsob zpracování a většina účinných látek (laboratorní testy uvádějí 95%) zůstává zachována – ve stejném poměru, jako v surové houbě.
Jelikož jsou polysacharidy nejdůležitější účinnou látkou medicinálních hub, jsou proto MycoMedica extrakty standardizované na polysacharidy. Polysacharidy vykazují prokazatelně největší imunomodulační efekt a jsou antikarcinogenní. Je zcela nepochybné, že polysacharidy vyvolávají rozhodující část léčivého účinku medicinálních hub. Jsme pravděpodobně jediní výrobci v Čechách, kteří si dovolí uvádět jejich % zastoupení ve výsledném produktu.
V houbovém prášku/biomase je k dispozici 0,5 až 3% polysacharidů, záleží na houbě. V našich extraktech máme k dispozici většinou 20-25% polysacharidů. Tzn., že jsou 20x koncentrovanější než houbový prášek.
Pokud je tedy doporučené dávkování cca 2g extraktů medicinálních hub denně (4 kapsle po 500mg), potom by člověk musel sníst 40-50g sušených hub/biomasy denně (to je 20-25 kapslí/tabletek po 500mg denně), aby vůbec došlo k nějakému terapeutickému účinku!!! Nejde zde o žádné reklamní triky, kdo vyrobí silnější produkty, jde zde o to, aby doporučená terapeutická dávka byla opravdu účinná.
Obsah polysacharidů je nejvyšší v prvních deseti dnech růstu houby. Proto pro naši produkci užíváme mladší houby, protože mají vysoký obsah polysacharidů. Pokud je houba starší, obsah polysacharidů bude nižší – pěstování hub je levnější.  Pokud budete používat ty starší houby, protože budou těžší – dostanete více váhy za méně peněz, ale kvalita bude mnohem nižší (méně polysacharidů).
Takže pokud budete mít extrakt 1:10 ze starých hub, jejich kvalita (účinnost) bude nižší než u extraktu 1:5 z mladých hub. Takže koncentrace nemá u medicinálních hub žádnou vypovídající hodnotu.
Některé firmy dělají s houbami triky: k úpravě polysacharidů užívají škrob. Jelikož škrob je také polysacharid, není možné ho v ostatních polysacharidech identifikovat. V produktech MycoMedica škrob nepoužíváme – všechny šarže jsou testovány na množství houbových polysacharidů v nezávislé německé laboratoři.
K výrobě MycoMedica produktů používáme mladé plodnice hub, pouze Cordyceps CS-4 se vyrábí z mycelia.
Bezpečnost – výroba extraktů probíhá za velmi přísných bezpečnostních a hygienických podmínek. Při vzniku projektu MycoMedica jsme měli jasný cíl a tím je kvalita, účinnost a bezpečnost našich produktů. V současnosti není problém na světovém trhu koupit houbové extrakty za velmi nízké ceny. Tato nízká cena však mnohdy bývá vykoupena pochybnou kvalitou. MycoMedica velmi přísně dbá na kvalitu houbové suroviny. Naši dodavatelé splňují nejpřísnější kvalitativní a bezpečnostní podmínky – certifikáty GMP, HACCP, GAP či Food Sanitary Registration Certificate of Export Enterprise jsou samozřejmostí. Každý produkt je navíc podroben přísným testům v nezávislé německé laboratoři, aby splňoval přísné podmínky evropských standardů 90/642/EHS. U každé šarže se dělají testy na více než 500 známých pesticidů a těžkých kovů. Jsou prováděny mikrobiologické testy, testy na DNA, testy na radioaktivitu, množství polysacharidů. U produktů MycoMedica jsou prováděny testy na toxicitu LD50. Někteří výrobci, aby dosáhli mikrobiologické čistoty extraktů, vystavují je působení radioaktivního záření, které mikroorganismy ničí. Zdůrazňujeme, že produkty MycoMedica nejsou ozařovány v žádné fázi výroby. 
MycoMedica spolupracuje s předními světovými specialisty na medicinální houby. Naším externím poradcem je známý český botanik prof.Valíček. Tento rok jsme navázali spolupráci s Prof.Dr.Dr.h.c. Janem I.Lelley, nejznámějším německým specialistou na medicinální houby. Prof.Lelley je velkým zastáncem extraktů z medicinálních hub.  Z jeho vědeckých prací vyplývá, že extrakty jsou v podstatě jedinými produkty z medicinálních hub, které při doporučeném dávkování opravdu fungují… Produkty z biomasy doporučuje používat pouze třeba u detoxikací. V žádném případě u podpory imunity, u atopických problémů, podpoře léčby rakoviny apod. Naším hlavním dodavatelem je německá rodinná firma, která se mykoterapií zabývá více jak 35 let… Vlastní v Číně své vlastní plantáže, spolupracuje s dalšími předními producenty, má svůj vlastní výzkum…
Cena – ve světě se běžně prodávají extrakty medicinálních hub 6x dráž, než produkty z biomasy (vycházíme z ceníku našeho německého partnera, podobný poměr lze ale nalézt u většiny dodavatelů). Jinak je tomu v Čechách. Cena MycoMedica extraktů se velmi přibližuje ceně většiny produktů z biomasy, leckdy je i nižší. Je to díky naší obchodní  politice a množstevním slevám u dodavatelů. Nepoužíváme obchodní zprostředkovatele, nepoužíváme MLM systém…  Orientujeme se na terapeuty, lékaře, lékárny… Vyléčený pacient je pro nás největší odměnou…
Původně jsme uvažovali i o produktech z biomasy (byly by mnohem levnější a tudíž dostupnější). Vyrábět produkty z extraktů jsme začali na doporučení našeho německého partnera. Oni dřív také vyráběli (a stále je mají v nabídce) produkty z biomasy. Když později zavedli produkty z extraktů a lékaři či pacienti zjistili podstatný rozdíl v terapeutickém účinku, tak se jim prodej produktů z biomasy výrazně snížil…
Máme zcela jasnou zpětnou vazbu od terapeutů, lékařů, a také od pacientů, o nekompromisním a jednoznačném účinku našich produktů z houbových extraktů. Také neustále rostoucí počet našich odběratelů hovoří o smysluplnosti našeho úsilí. Věříme, že podobnou zkušenost získáte i vy...

Milan Schirlo – praktik tradiční čínské medicíny (www.tcm-point.cz) a odborný konzultant MycoMedica