Čínský herbář
Čeština

Polysacharidy z Cordycepsu mění tlumivé makrofágy na aktivační a podporují protinádorovou imunitu

Cordyceps militaris je houba s parazitickým způsobem života. Svými sporami infikuje larvy a kukly hmyzu, do nichž proniká a jejich těla používá jako zdroj živin. Cordyceps vytváří žlutou až oranžovou kyjovitou plodnici, která vyrazí z hmyzího těla, až jej zcela stráví. Houba i její příbuzné jsou využívány v tradiční čínské medicíně k léčbě mnoha zdravotních neduhů. Současné vědecké studie se také věnovaly složení a hlavně účinkům Cordycepsu. Najdeme tedy mnoho studií, které dokazují, že Cordyceps moduluje aktivitu imunitního systému, ničí mnohé patogeny i nádorové buňky, je prevencí civilizačních a degenerativních onemocnění (i díky snížení tuků a oxidačního stresu), celkově posiluje organismus atd.

cordyceps_cordycepin

V této studii se autoři zaměřily na potvrzení imunostimulačních účinků Cordycepsu, a to na makrofázích. Jedná se o buňky vrozené imunity, které mají klíčovou roli v zahájení obranných reakcí proti nebezpečí, např. bakteriím vnikajícím do těla. Makrofágy mají schopnost pohlcovat částice, včetně právě bakterií aj., a „zničit“ je, v případě bakterií to znamená zabít je, zpracovat a vystavit jejich molekuly na svém povrchu, aby je mohly „ukázat“ T lymfocytům a aktivovat je, podobně je to s nádorovými buňkami. Makrofágy jsou také bohatým zdrojem prozánětlivých cytokinů podporujících obranné reakce. To je však jeden typ, který je znám pod označením M1. Typ M2 sice umí pohlcovat nebezpečné částice, zabíjet atd., ale tlumí T lymfocyty i další imunitní buňky, tj. snižuje obranné reakce imunitního systému. Tyto makrofágy jsou často přítomné v prostředí nádorů. To znamená, že imunitní systém s nádorem bojuje velmi omezeně a v boji selhává. Pokud by se změnily M2 makrofágy v nádoru na M1, zvýšila by se protinádorová imunita.

Autoři extrahovali polysacharid označení jako CMPB90-1 z Cordycepsu a sledovali, jak budou působit na tlumivé makrofágy. Polysacharid se navázal na M2 makrofágy,  na jeden z aktivačních receptorů (TLR2), díky jeho stimulaci došlok uvolnění vápníku a aktivaci dalších signálních cest uvnitř buňky, což vyústilo v to, že se makrofágy z tlumivých M2 změnily na žádoucí aktivační M1. Je tedy možné říci, že polysacharid CMPB90-1 má protinádorové účinky, přitom je jeho podávání bezpečné. To zkoušeli autoři na zvířecím modelu.

Přidání polysacharidu z Cordycepsu k protinádorové léčbě by mohlo být značným přínosem, mohlo by prolomit utlumení imunitního systému, který pak mohl účinněji bojovat a rakovinou.

Bi S, Huang W, Chen S, Huang C, et al. Cordyceps militaris polysaccharide converts immunosuppressive macrophages into M1-like phenotype and activates T lymphocytes by inhibiting the PD-L1/PD-1 axis between TAMs and T lymphocytes. Int. J. Biol. Macromol. 2020 Feb 07.