Čínský herbář
Čeština

Polysacharidy z Maitake ničí buňky rakoviny jater

Maitake (Grifola frondosa, houževnatec lupenitý) je dřevokazná houba, která vytváří trsovité, rozvětvené plodnice u bází listnatých stromů. Může mít váhu i několik desítek kilogramů. Maitake je známá hlavně v Asii a to i díky tomu, že s ní tisíce let pracuje tradiční čínská medicína. Současná věda odhalila nejen složení Maitake, ale také její účinky. Vzhledem k tomu, že je její účinnost značná, byly vytvořeny i standardizované extrakty, frakce, nejznámější je D-frakce, která se s úspěchem využívá při snižování tuků v krvi, snížení ztukovatění jater, ale také k podpoře imunity. Maitake také neutralizuje volné radikály a likviduje nádorové buňky. Její účinky jsou namířeny také proti mnohým patogenům.

maitake-diabetes-hypercholesterol

V této studii se autoři zaměřili na to, zda je možné využít Maitake k ničení buněk rakoviny jater, hepatomu.

Nádory jater často vznikají v játrech, která jsou již nějak poškozená. Jsou postižena fibrózou či cirhózou, infekcí hepatitidou B a C atd. Nádory jater se často projeví až v pokročilých stadiích, kdy je obtížně léčitelný.

Autoři vytvořili buněčné kultury z buněk hepatomu. Buňky byly v misce v médiu, v němž prospívaly, množily se atd. Poté do těchto kultur autoři přidali polysacharidový extrakt z Maitake v různých koncentracích a sledovali, jaký to bude mít na hematomové buňky vliv.

Nádorové buňky se pod vlivem polysacharidů z Maitake přestaly dělit. Byl zastaven buněčný cyklus, jehož dokončení je nezbytné pro rozdělení buňky a vytvoření dvou nových buněk. A co víc, buňky také umíraly. Polysacharidy nastartovaly procesy, které vedou k apoptóze, tj. k buněčné smrti. Čím vyšší koncentrace polysacharidů, tím vyšší vliv na nádorové buňky. Polysacharidy jsou schopné aktivovat enzymy v buňce, kaspázy, které vedou k apoptóze, např. kaspázu 3 a 9. Navíc poškozují mitochondrie. To jsou organely v buňce, které se zapojují do buněčného dýchání a tvorby energie. Bez těchto organel nemůže buňky přežít a jejich poškození vede k apoptóze.

Studií se tedy prokázalo, že studenovodný polysacharidový extrakt z Maitake dokáže ničit nádorové buňky hepatomu. Dovede je k apoptóze. To by se v živém organismu projevilo jako zástava růstu nádoru a nejspíš i zmenšení nádoru.

Maitake má tedy potenciál dostat se také do klinické praxe a sloužit pacientům s nádory jater. 

Chen P, Liu HPJi HHSun NXFeng YY. A cold-water soluble polysaccharide isolated from Grifola frondosa induces the apoptosis of HepG2 cells through mitochondrial passway. Int J Biol Macromol. 2019 Mar 15;125:1232-1241. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2018.09.098.