Čínský herbář
Čeština

Protibakteriální účinky luteinu z chlorely

Chlorela pyrenoidosa je jednobuněčná zelená řasa, která je považována za zelenou superpotravinu. Je o ní velký zájem, proto se pěstuje ve velkém, a to jak ve venkovních nádržích, tak také ve speciálních tancích. Obsahuje velké množství látek, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Je plná aminokyselin, chlorofylu, minerálů… obsahuje též i chlorelový růstový faktor, který podporuje regeneraci. Vědecké studie dokládají, že chlorela zlepšuje fungování imunitního systému, snižuje cholesterol, zlepšuje složení střevní mikroflóry, působí protinádorově a antioxidačně atd.

chlorella-spirulina

V této studii se autoři snažili zjistit, zda má chlorela také účinky proti bakteriím. Vybrali si velmi nebezpečnou bakterii Pseudomonas aeruginosa. Bakterie bývá velmi rezistentní na antibiotickou terapii a je schopná vytvářet biofilm, tedy vrstvu. Do té pak nepronikají antibiotika a bakterie ve spodní části přežívají. Pseudomonáda může způsobit celou řadu nemocí, a to záněty plic, měkkých tkání, srdeční výstelky, kloubů, mozku, močových cest, pohlavního systému atd. Zkrátka může napadnout jakoukoli část organismu.

Autoři získali z chlorely lutein, což je barvivo s antioxidačními účinky, a to přidávali ke kulturám pseudomonád. V přítomnosti 20 mikrogramů/mililitr došlo k omezení množení bakterií i tvorba biofilmu, který se dokonce začal rozpadat. Bakterie také méně tvořily pyocyanin, což je bakteriální toxin. Bližší zkoumání prokázalo, že se lutein váže na určité struktury na bakterii, čímž naruší tvorbu kolonií a jednotné vrstvy. Díky této vazbě se změnila i aktivita některých genů v bakteriích, a to těch, které se zapojují do tvorby biofilmu a množení. Studie tedy prokázala, že lutein získaný z chlorely má antibiofilmové účinky a může být využit společně s běžnými léčebnými postupy při pseudomonádových infekcích. Důležité by to bylo např. u pacientů s bércovými vředy, v nich se často vytvoří „nezničitelný“ bakteriální biofilm. Nejspíš by lutein z chlorely působil i na jiné bakterie.

Sampathkumar SJSrivastava PRamachandran S, et al. Lutein: A potential antibiofilm and antiquorum sensing molecule from green microalga Chlorella pyrenoidosa. Microb Pathog. 2019 Oct;135:103658. doi: 10.1016/j.micpath.2019.103658.