Čínský herbář
Čeština

Reishi jako ochrana jaterních a srdečních buněk

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je v současné době snad nejznámější a nejpopulárnější medicinální houbou, kterou tradiční čínská medicína využívá k léčení zdravotních obtíží tisíce let. V historii byla léčba Reishi vyhrazena pouze pro císaře a jeho nejbližší rodinu. Věřilo se, že nejen léčí, ale také prodlužuje život. Reishi je dřevokazná houba, která roste hlavně na listnatých stromech a své jméno získala podle toho, že její červeno-hnědý klobouk je velmi lesklý. Novodobé vědecké studie se zaměřují nejen na výzkum složení Reishi, ale také na její účinky. Existují tak data, která ukazují na to, že Reishi zlepšuje fungování imunitního systému, posiluje fyzickou i psychickou kondici, snižuje oxidační stres, hodnoty lipidů a cukrů v krvi. Je také zjištěno, že zabíjí mnohé typy rakovinných buněk a také infekční patogeny.

heart

V této studii se autoři věnovali potvrzení své hypotézy, že Reishi, resp. kyselina ganoderické A, ochraňují srdeční buňky.

Srdeční buňky, pokud jsou vystaveny nedostatku kyslíku, umírají a dochází k narušení funkce srdečního svalu. K takovým případům dochází během ischemické choroby a akutního srdečního infarktu, kdy dojde k uzávěru cévy, čímž se přeruší zásobení tkáně kyslíkem a živinami za uzávěrem cévy. Pokud dojde k rychlému obnovení průtoku je možné dopad výrazně zmírnit, oblast poškození může být malá, či vůbec žádná. Existují však i látky, které mohou pomoci hypoxii (nedostatku kyslíku) vystavené buňky ochránit.

Autoři kultivovali krysí kardiomyocyty (srdeční buňky) v prostředí s nedostatkem kyslíku s různými dávkami kyseliny ganoderické z Reishi. Sledovali jejich životaschopnost, zda dochází k jejich smrti (apoptóze), a pokud, co je toho příčinou, popř. co chrání buňky před poškozením. Nedostatek kyslíku v kultivačním médiu výrazně životaschopnost srdečních buněk a docházelo k jejich apoptóze, snížil se počet buněk v kultuře. Pokud se však k buněčné kultuře přidala také ganoderické kyselina, byly buňky ochráněny. Nebyla tak výrazně snížená životaschopnost, buňky byly schopné se dále dělit a méně jich zemřelo. Ukázalo se, že díky kyselině ganoderické se zvyšuje koncentrace specifické RNA (ribonukleové kyseliny) miRNA-182-5p, což je pravděpodobně příčina toho, že jsou buňky chráněné před nedostatkem kyslíku, neboť blokuje signální cesty, které spouští apoptózu. Zablokování nástupu apoptózy prodlouží buňce život.

Studií se podařilo prokázat, že ganoderická kyselina může pomoci ochránit srdeční buňky, pokud dojde ke snížení koncentrace kyslíku, jak to vidíme např. u srdečního infarktu. Tohoto poznatku by mohlo být využito také v klinické praxi.

Zhang XXiao CLiu H. Ganoderic Acid A Protects Rat H9c2 Cardiomyocytes from Hypoxia-Induced Injury via Up-Regulating miR-182-5p. Cell Physiol Biochem. 2018 Nov 9;50(6):2086-2096.