Čínský herbář
Čeština

Reishi proti buňkám rakoviny děložního čípku

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je dřevokazná houba, kterou je možné najít hlavně na poškozených listnatých stromech, pařezech či spadaných větvích. Je typická svým lesklým červenohnědým až hnědým kloboukem, který je velmi lesklý. Reishi je sice jedlá, ale k přímé konzumaci se nevyužívá. Má tuhou strukturu a je značně hořká. Kde se však uplatňuje, to je tradiční čínská medicína, kde je považována po dlouhá staletí za “elixír nesmrtelnosti”. Studie prováděné během posledních několika desetiletí dokládají, že Reishi má schopnosti posílit imunitní systém, ničit nádorové buňky a infekční patogeny, snižuje oxidační stres, tuky a cukry v krvi, posiluje fyzickou i psychickou kondici atd.

woman-beach-boat

V této studii byly ověřovány její protinádorové účinky proti buňkám rakoviny děložního čípku.

Jedná se o jeden z nejčastějších typů nádorů u žen. Díky preventivním prohlídkám se výrazně omezil jeho výskyt a zvýšil se záchyt žen v časných stadiích nemoci. Přesto se však najdou ženy v pokročilých stadiích, kdy nemoc ohrožuje jejich život.

K buňkám rakoviny děložního čípku autoři přidali polysacharidy z Reishi a kultivovali s nimi buňky po dobu 48 hodin, poté vyhodnotili stav buněk.

Zatímco bez přítomnosti Reishi se buňky čile množily, prospívaly, přítomnosti Reishi měla zcela opačný efekt. Buňky se přestaly množit, a nejenže jich v buněčné kultuře nepřibývalo, ono jich ubývalo. Reishi totiž dokázala nádorové buňky zabíjet, a to tak, že v nich spustila proces, který vede k buněčné smrti, k apoptóze. Bližší analýza ukázala, že Reishi zablokovala faktory, které chrání nádorové buňky před apoptózou, a naopak aktivovala faktory, které apoptózu spouští a dovedou do samého konce (Bcl-2, kaspázy 3 a 9).

Studie tedy dokládá, že polysacharidy z Reishi jsou schopné nejen zastavit dělení buněk rakoviny děložního čípku, ale dokáže je také zabíjet. To by mohlo být využito také u pacientek s tímto typem nádorového onemocnění.

 

Jin HSong CZhao ZZhou G. Ganoderma Lucidum Polysaccharide, an Extract from Ganoderma Lucidum, Exerts Suppressive Effect on Cervical Cancer Cell Malignancy through Mitigating Epithelial-Mesenchymal and JAK/STAT5 Signaling Pathway.Pharmacology. 2020 Jan 29:1-10. doi: 10.1159/000505461.