Čínský herbář
Čeština

Reishi proti TBC

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je hlavně v Asii dobře známá houba, jejíchž léčivých účinků po tisíce let využívá tradiční čínská medicína. Reishi patří mezi dřevokazné houby, napadá hlavně poraněné kmeny a pařezy listnatých stromů. Její klobouk je naprosto typický, hnědý či hnědočervený, ale velmi lesklý, jako by byl nalakovaný.
 
shutterstock-112660454
 

Reishi je již dlouhá desetiletí také v hledáčku vědců, již bylo zjištěno, že má modulační vliv na imunitní systém, posiluje fyzickou i psychickou kondici, reguluje hladinu cukrů i tuků v krvi, je též silným antioxidantem a úspěšně bojuje s rakovinnými buńkami i infekčními patogeny. V této studii se tuři věnovali právě poslednímu zmíněnému účinku. Lanostanoidy extrahované z Reishi použili proti Mycobacterium tuberculosis, tedy původci tuberkulózy. Ačkoli je naše populace z větší části proočkovaná, tak se stále objevují nové případy TBC. Často jsou dovezené z Ukrajiny, Mongolska atd. Mycobacterium je velmi odolná bakterie, nejčastěji napadá plíce, ale také nadledviny, mozek atd. Neléčená může způsobit i smrt nakaženého. Léčba je dlouhá, a to několik měsíců. Využívají se kombinace antibakteriálních léků a první měsíce musí být pacient izolován. Vzhledem k náročnosti léčby a tomu, že se mykobakterie stávají rezistentní k podávaným lékům, se hledají nové možnosti, jak infekci léčit.

Lanostenoidy extrahované z hub rodu Ganoderma vyzkoušeli na mykobakterii. Mnohé z nově extrahovaných lanostenoidů dokázaly velmi účinně bránit množení bakterií, když k nim byly přidány. A co víc, některé nejen růst bakterií potlačovaly, ale dokázaly bakterie i zabíjet. Nejúčinnější v tomto ohledu byly např. (24E)-3β,15α-diacetoxylanosta-7,9(11),24-trien-26-oická kyselina. Tohoto poznatku by mohlo být využito k vyrobení léčiv, která by pomohla spoustě pacientů.

 

Isaka MChinthanom PSappan MSupothina SVichai VDanwisetkanjana KBoonpratuang THyde KDChoeyklin R. Antitubercular Activity of Mycelium-Associated Ganoderma Lanostanoids. J Nat Prod. 2017 May 26;80(5):1361-1369.