Čínský herbář
Čeština

Reishi proti únavě a pro regeneraci po zátěži

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je snad nejznámější houbou, která již dnes není populární jen v Asii, ale již i u nás. Reishi je sice jedlá, ale k přímé konzumaci se nehodí. Využívá se hlavně jako „léčivka“. Tradiční čínská medicína s ní pracuje dlouhá staletí a současné studie prokazují, že je Reishi skutečně účinná. Podařilo se zjistit, že Reishi zlepšuje funkce imunitního systému, zpomaluje degenerativní procesy, jelikož snižuje oxidační stres i hodnoty tuků a cukrů v krvi, ničí nádorové buňky a zabíjí také mnohé infekční patogeny.

woman athlete takes a break,  she drinking water, out on a run on a hot day

V této studii autoři sledovali schopnost Reishi zmírnit únavu a urychlit regeneraci po fyzické námaze.

Ve studii byla využita Reishi a také „essence of chicken“, kuřecí extrakt/vývar, který se v Asii využívá jako přípravek pro zlepšení zdravotního stavu, má vysokou nutriční hodnotu.

Fyzická námaha, ať už pracovní, nebo při sportování, je spojená s únavou, která je způsobena hromaděním zplodin metabolismu v těle a svalech, zvýšením oxidačního stresu a mikrotraumaty ve svalech.

Jelikož je velmi složité vytvořit studii s dobrovolníky, byla vytvořena studie, v níž byly myši. Ty byly donuceny k vysoké fyzické aktivitě a byla jim podávána kombinace obou látek v různých dávkách, část myší nedostala nic. Únava po fyzické zátěži je detekovatelná i v krvi, existují markery, které jsou s ní spojené. Jedná se hlavně o laktát, kreatin kináza a močovinový dusík. Ve svalech je možné zjišťovat glykogen, který slouží jako hlavní zdroj energie pro svaly. Jeho vyčerpání je spojené s únavou.

Podávání látek bylo pro myši zcela  bezpečné, zvládly i vysoké dávky bez negativním účinků. Při fyzické zátěži byly aktivnější a vydržely déle myši, které byly léčené. V jejich krvi byly nižší hladiny sledovaných znaků, tj. laktátu, dusíku i kreatin kinázy, navíc bylo ve svalech a játrech více zásobní energie – glykogenu.

Studií se podařilo potvrdit, že kombinace Reishi a extraktu z kuřecího vývaru vede ke zlepšení výkonnosti, oddálení nástupu únavy a také urychluje regeneraci.

Je možné předpokládat, že tento efekt by mohla mít Reishi také na lidi.


Li H, Chen YJ, Hsu YJ, Wu MF, Chiu CC, Tung YT, Tsai WJ, Huang WC, Huang CC. Effects of Ganoderma lucidum and ‘Essence of Chicken’ on PhysicalFatigueRecovery and Exercise Performance Improvement. Chin J Physiol 2018 Dec 24.