Čínský herbář
Čeština

Shiitake možný pomocník u aterosklerózy

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je jedlá houba, která je typická svou výraznou houbovou vůní a chutí. Je nedílnou součástí asijské kuchyně, kde je hlavní součástí pokrmu nebo slouží k dochucení. Krom využití v gastronomii má Shiitake také dlouhou historii využití v tradiční čínské medicíně. I současné vědecké studie jsou ve shodě s poznatky čínské medicíny a potvrdily, že Shiitake posiluje imunitní systém, snižuje oxidační stres, i cukry a tuky v krvi, působí protirakovinně a protimikrobiálně. Využití Shiitake je tedy široké, ale stále se hledají další možnosti, jak pomocí Shiitake prospět zdravotnímu stavu. 

ateroslkeroza

V této studii se autoři zaměřili na možnost využít Shiitake ke snížení postupu a vzniku aterosklerózy. Ateroskleróza je velmi rozšířená choroba, která je spojená se zvýšenými hodnotami tuků v krvi. Cholesterol se usazuje v cévních stěnách, které jsou pak postiženy zánětem, ztrácejí svou pružnost, vyklenuté nánosy – ateromy zmenšují průsvit cév atd. U pacientů s aterosklerózou jsou časté ischemické projevy, tj. z omezení prokrvení tkání, např. ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu.

Autoři vytvořili extrakt z Shiitake v různých médiích, tj. vodný extrakt, dichlormetanový, atd.

Sledovala se schopnost Shiitake snížit oxidační stres, který zhoršuje průběh aterosklerózy. Ukázalo se, že všechny vytvořené extrakty výrazně vychytávají škodlivé reaktivní volné kyslíkové radikály. Díky tomu se snížila peroxidace lipidů, i v buněčných membránách. Jedná se o proces, kdy tukové částice reagují s volnými radikály a mění se, tím dochází k poškození membrány buňky, která může i zemřít, a také se aktivuje imunitní systém a probíhá škodlivý zánět, s čímž se setkáváme v aterosklerotických lézích. Ty se pak rychleji zvětšují a postihují větší plochu cév.

Dále extrakty omezily aktivitu enzymů, které jsou zapojeny do tvorby cholesterolu, který se podílí na ateroskleróze.

Výsledky naznačují, že má Shiitake protiaterosklerotické účinky. Snižuje oxidační stres a také snižuje lipidy a tvorbu cholesterolu.


Rahman MA, Abdullah N, Aminudin N. Lentinulaedodes (shiitakemushroom): An assessment of in vitro anti-atherosclerotic bio-functionality. Saudi J BiolSci 2018 Dec; 25(8):1515-1523.