Čínský herbář
Čeština

Shiitake proti bakteriím

Je vyhledávanou potravinou, má skvělou chuť i vůni. Krom toho je však známá i svými léčebnými účinky. V Asii ji využívá po tisíce let k léčbě zdravotních obtíží tradiční čínská medicína. Není tedy překvapením, že tuto houbu nemohli přehlédnout ani vědci. Bylo provedeno mnoho pokusů a studií, které odhalily složení i účinky Shiitake. Je tak potvrzené, že Shiitake moduluje aktivitu imunitního systému, má protirakovinné, antioxidační, protiinfekční, cholesterol snižující účinky.

 

shiitake_bakterie

 

V této studii se autoři věnovali Shiitake ve vztahu k bakteriím, tedy antimikrobiálním účinkům Shiitake. Bakterie mohou způsobit velmi vážné i smrtelné infekce. A to nejen u lidí, zvířat, ale mohou decimovat i rostliny Ačkoli existuje velké množství antibiotik, stále se zvyšuje počet bakterií, které na ně nereagují a přežívají . Pracuje se tedy na vytvoření nových antibiotik a hledají se také účinné látky z přírodních zdrojů.

Vědci využili Shiitake v potlačení infekce způsobené bakterií Ralstonia solanacearum.Je spíše známá jako hnědá hniloba bramboru, ale napadá i jiné rostliny, např. lilek, rajče, papriky. Byla k nám zavlečena z tropických a subtropických oblastí. Jedná se o pohyblivou bakterii, která se přenáší vodou. Jejím působením dochází k zavadnutí rostliny.

Autoři vytvořili frakci z Shiitake a zjistili, že tento výtažek dokáže zabíjet bakterie, bránit v množení, tedy i šíření infekce. Následně hledali, která složka frakce je za tento účinek zodpovědná. V extraktu detekovali 9 organických kyselin, z nichž nejúčinnější byla kyselina šťavelová. Díky tomuto zjištění se bude moci vyrobit účinný preparát na zničení infekce, který je navíc ekologicky šetrný.

 

Kwak AM, Lee IK, Lee SY, Yun BS, Kang HW. Oxalic Acid from Lentinula edodes Culture Filtrate: Antimicrobial Activity on Phytopathogenic Bacteria and Qualitative and Quantitative Analyses. Mycobiology. 2016 Dec;44(4):338-342.