Čínský herbář
Čeština

Silymarin ničí buňky rakoviny žaludku

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum, Milk thistle) patří do čeledi hvězdnicovité. Jedná se o dvouletou rostlinu, která je po staletí známá jako léčivka. Ze semen se získává standardizovaný extrakt silymarin, což je komplex flavolignanů. Jsou to isosilibinin, silikristin a silydianin. Silymarin má mnoho léčebných účinků, redukuje oxidační stres, chrání játra před poškozením a podporuje jejich regeneraci, chrání pokožku, ovlivňuje funkce imunitního systému atd.

rakovina žaludku

V této studii se autoři rozhodli zjistit, zda je možné využít silymarin také jako protirakovinnou látku a k testování vybrali buňky rakoviny žaludku. Rakovina žaludku sice není tak častá jako např. rakovina tlustého střeva, přesto se s ní setkáváme a bývá vážná. Je dána hlavně drážděním žaludeční sliznice, ať už nevhodnými potravinami, např. uzenými a přesolenými, kouřením, příjmem alkoholu, ale také přítomností infekce Helicobacter pylori a chronickým zánětem. Mezi příznaky patří hlavně tlak v horní části břicha, pocity plnosti i po malé porci jídla, nevolnosti, ztráta hmotnosti atd.

Silymarin byl přidán k buněčné kultuře z buněk rakoviny žaludku. V buněčné kultuře se buňkám dařilo. Masivně se množily a rostly, měly také tendenci migrovat do okolí, měly tedy invazivní a metastatické vlastnosti (schopnost pronikat do tkání a vytvářet metastázy). To se však zcela změnilo, pokud byly buňky vystaveny působení silymarinu v různých dávkách. Ukázalo se, že čím vyšší dávka silymarinu, tím výraznější účinky. Jednalo se snížení schopnosti nádorových buněk se dále množit, a co víc, u velkého množství také došlo k aktivaci procesu, který vede k buněčné smrti, tj. k aktivaci apoptózy.

Další část pokusu probíhala na zvířatech. Pokud jim byl podáván silymarin v dávce 100 mg/kg objem nádoru se snížil, neboť v něm došlo k úmrtí mnoha buněk.

Studie potvrdila, že silymarin potlačuje růst nádoru žaludku, neboť omezuje množení nádorových buněk, a navíc je také ničí. Toho by samozřejmě mohlo být využito také v klinické praxi či jako prevence před vznikem rakoviny žaludku.

 

Kim SHChoo GSYoo ES, et al. Silymarin induces inhibition of growth and apoptosis through modulation of the MAPK signaling pathway in AGS human gastric cancer cells. Oncol Rep. 2019 Aug 28. doi: 10.3892/or.2019.7295.