Čínský herbář
Čeština

Směs kurkumy, černého pepře a zázvoru vs. Naproxen u osteoartritidy, klinická studie

Kurkuma je koření, které se vyrábí z oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), jedná se o víceletou rostlinu patřící mezi zázvorovité. Oddenek se usuší a rozdrtí na prášek, který má jasně žlutou až oranžovou barvu, kterou dává kurkumě kurkumin.

Image: 0010474380, License: Rights managed, Curcuma Domestica, or turmeric, is used by every herbal healer. It detoxifies the liver, balances cholesterol levels and fights allergies., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., Corbis

Kurkuma je po dlouhá tisíciletí využívána v Asii, a to jak při dochucování pokrmů, tak k léčení. Z pohledu vědců je jednou z nejzajímavějších složek výše zmíněný kurkumin. Provedli s ním mnoho studií, v nichž se ukázalo, že kurkumin zlepšuje fungování imunitního systému, působí protizánětlivě, má protimikrobiální a proti nádorové účinky, dokáže také snížit oxidační stres aj.

Protizánětlivé účinky kurkumy s kurkuminem se autoři rozhodli testovat u pacientů s osteoartritidou kolene. Osteoartritida je chronické, postupující degenerativní onemocnění kolene. Dochází k poškození chrupavky, které se prohlubuje, a může dojít k její úplné ztrátě. V tom případě dochází k otěru kostí v kloubu jedna o druhou. Kost je vážně poškozena, mohou se vytvářet výrůstky atd. Osteoartritidu provází také zánět. Mezi příznaky dominuje bolest, zatuhnutí kloubu, otoky atd. Pacientům jsou doporučovány léky na ochranu chrupavky (chondroprotektiva) a hlavně léky proti bolesti, které také snižují zánět.

Studie se účastnilo 60 pacientů, kteří trpěli osteoartritidou kolene 2.−3. stupně. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin (náhodně, nevěděli, do které skupiny patří). Jedna skupina dostávala kombinaci kurkumy, černého pepře a zázvoru, druhá skupina dostávala Naproxen, což je lék, který se pacientům běžně podáván. Studie trvala 4 týdny. Pro pacienty bylo typické, že měli vysoké hladiny prostaglandinu E2.

Užívání směsi přírodních látek vedlo k výraznému snížení tvorby prostaglandinu E2, která se tvoří právě během zánětu a posiluje jeho aktivitu. K poklesu došlo i ve skupině s Naproxenem, neboť toto je protizánětlivý lék.

Zajímavé však bylo, že pokles hladiny prostaglandinu E2 se mezi skupinami nelišil, tj. směs kurkumy, zázvoru a černého pepře byla ve snižování prostaglandinu stejně účinná jako protizánětlivý lék. Díky snížení zánětu se snížila také bolest v kolenních kloubech pacientů.

Tato studie tedy přinesla zajímavé výsledky. Směs kurkumy, černého pepře a extraktu ze zázvoru mají stejný potenciál snížit tvorbu prostaglandinu E2 jako Naproxen. Zatímco Naproxen má i nežádoucí účinky, jedná se o chemickou látku, tak použitá směs je bezpečná. Pro pacienty by tedy mohlo být přínosné užívat tyto přírodní látky.

Heidari-Beni M, Moravejolahkami AR, Gorgian P, Herbal formulation "turmeric extract, black pepper, and ginger" versus Naproxen for chronic knee osteoarthritis: A randomized, double-blind, controlled clinical trial. Phytother Res 2020 Mar 16.