Čínský herbář
Čeština

Klinická studie: vliv kurkuminu na osteoartritidu

Nemoci postihující pohybový aparát, hlavně klouby, se často velmi špatně léčí. Provází je poškození chrupavky kostí, které se v kloubu vzájemně dotýkají. Chrupavka a kloubní tekutina umožňují bezproblémové a bezbolestné klouzání jedné kosti po druhé. Poškozená chrupavka nedokáže zregenerovat a poškození se v průběhu času dále prohlubuje. To je spojené se zánětlivou reakcí, bolestmi, zprvu hlavně při pohybu, drásoty v kloubu atd. Postupně je však poškozována také kost a měkké tkáně v okolí kloubu. Mluvíme o osteoartritidě. V časných fázích se podávají látky chránící kloubní chrupavku, tj. chondroprotektiva, v dalších fázích nemocí se musejí pacienti spolehnout na léky tlumící bolest a v nejtěžších stadiích, pokud je to možné, je kloub „vyměněn“.

5365089_kloub-artroza-bolest-kost-v0 (1) 

Vědci se stále snaží najít možnost, jak lidem s osteoartritidou ulevit, omezit zánět v poškozeném kloubu, který kloub dále poškozuje a způsobuje bolest.

V této studii byl testován kurkumin. Jedná se o žlutý pigment, který se získává z oddenku rostliny Curuma longa (kurkumovník dlouhý), který patří mezi zázvorovité. Tato rostlina je využívána jako koření do mnoha, hlavně asijských, pokrmů, ale také jako léčivo. Ajurvéda či tradiční medicína pracují s kurkumou dlouhá tisíciletí a nasazují ji také na zánětlivá onemocnění. Protizánětlivé účinky kurkuminu byla potvrzeny již mnoha studiemi. Stejně tak účinky protinádorové, antioxidační, protimikrobiální atd.

Studie se účastnilo 32 pacientů, kteří trpěli osteoartritidou. Ti byli rozděleni d dvou skupin. Pacienti v jedné skupině užívaly preparát s kurkuminem 80 mg denně a pacienti ve druhé skupině stejně vypadající preparát, ale bez účinné látky, tj. placebo. Studie trvala 3 měsíce.

Autoři porovnávali výsledky jak se vstupními hodnotami, tak mezi skupinami. Ve skupině s kurkuminem došlo k výraznému snížení bolestivosti kloubu, což se ve skupině s placebem nestalo. Dále se snížily hodnoty CRP (bílkovina odrážející zánět v těle), poklesly také hodnoty imunitních buněk zapojujících se do zánětu, a naopak se zvýšil počet lymfocytů, které zánět umí tlumit, tj. regulačních T lymfocytů.

Výsledky studie tedy ukazují, že podávání kurkuminu může u pacientů vést ke snížení bolesti kloubů, což je patrně dáno tím, že dochází k utlumení škodlivého destruktivního zánětu.

 

Atabaki M, Shariati-Sarabi Z, Tavakkol-Afshari J, Mohammadi M. Significant immunomodulatory properties of curcumin in patients with osteoarthritis; a successful clinical trial in Iran [published online ahead of print, 2020 Jun 12]. Int Immunopharmacol. 2020;85:106607. doi:10.1016/j.intimp.2020.106607