Čínský herbář
Čeština

Vliv Xiao Yao San na poporodní depresi u krys

Poporodní deprese jsou častější, než se zdá. Mnohé matky se cítí zahanbeny, že jsou unavené, že se cítí smutně, i když by se měly radovat, když se jim narodil potomek. Mnohé matky pak mají vážné problémy, včetně sebevražedných myšlenek, myšlenek na ublížení dítěti, a musí vyhledat odbornou pomoc a na čas brát antidepresiva. Čím dříve se začne problém řešit, tím snáze a rychleji se vyřeší.

rat depressed

Jelikož je provádění studií s dobrovolníky velmi náročné, je nutné spokojit se se zvířecími modely lidských nemocí. Zde autoři použili krysy, které trpěly stavem, který je podobný jako lidské poporodní deprese. Části krys se podávala bylinná směs Xiao Yao San, části fluoxetin (antidepresivum), části nic. Výsledky ukázaly, že u neléčených krys v porovnání se zdravými krysami došlo ke změně koncentrace, snížení, některých neurotransmiterů (chemických tělu vlastních působků, které ovlivňují přenos vzruchů a tedy např. i emoce), jako je noradrenalin, dopamin a serotonin, naopak vzrostla hodnota jeho metabolitu 5 hydroxyindoloctové kyseliny (vzniká rozložením serotoninu enzymem monoaminooxidáza), v hipokampu.

Podávání Xiao Yao San však vedlo ke zmírnění projevů deprese u krys a také se zvýšily hodnoty neurotransmiterů v hipokampu. Účinek Xiao Yao San byl velmi podobný jako účinek fluoxetinu. Je tedy jasně vidět, že Xiao Yao San ovlivňuje koncentrace neurotransmiterů v mozku a tím ovlivňuje chování a emoce podobně jako antidepresivum fluoxetin.

 

Wang T, Qin F. Effects of Chinese herbal medicine Xiaoyao Powder on monoamine neurotransmitters in hippocampus of rats with postpartum depression. ZhongXiYiJie He XueBao. 2010;8(11):1075-9.