Únava je běžná po fyzické či psychické námaze. Je však možné se jí zbavit odpočinkem, odreagováním. Někdy je však únava patologická, spojená se zdravotním probléme, dlouhodobým stresem atd. Zde již nepomáhá odpočinek. Lidé hledají způsoby, jak únavu omezit, aby mohli normálně fungovat v životě.
Pokusy potvrdily, že ženšen má protiúnavové účinky. To se potvrdilo např. u pacientů s roztroušenou sklerózou či nádorovými onemocněními. U pacientů dochází ke snížení únavy, zlepšuje se kvalita života i chuť k jídlu.
Je však přínosný také po fyzické námaze, snižuje kumulaci kyseliny mléčné v organismu po námaze, omezuje tak svalovou únavu a zvyšuje toleranci ke cvičení. Podporuje též regeneraci svalů. Omezuje také oxidační stres, poškození svalů, tj. uvolnění kreatinkinázy.
V jedné z klinických studií se hodnotila účinnost extraktu z ženšenu na aktivitu a únavu. Jednalo se o randomizovanou dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou studii (dobrovolníci byli do skupin rozdělováni náhodně, tj. losem, personál ani dobrovolníci netušili, co užívají, podával se jak preparát nebo placebo). Studie se účasnilo 52 zdravých lidí, část dostávala ženšenový extrakt a část placebo. Hodnotily se parametry únavy po námaze dle daných skórovacích systému RPFS, VAFS atd. Ukázalo se, že dobrovolníci užívající ženšen mají lepší výsledky než dobrovolníci s placebem za 4 týdny užívání. Ženšen výrazně snížil míru únavy po zátěži.