Čínský Herbář
Čeština

Lékořice

Lékořice (sladké dřevo, glycyrrhiza glabra) je vytrvalá léčivá rostlina, která může dorůst výšky i více než metr. Pochází ze Středního východu a ze Středomoří. U nás se lékořice vyskytuje hlavně na jižní Moravě. První zmínka o ní je v herbářích z období starého Egypta a Číny. Z lékořice se využívají kořeny a oddenky. Jejich účinků využívá klasická i tradiční medicína, stejně tak potravinářský průmysl.

Mezi nejvýznamnější látky, které lékořice obsahuje, patří saponin glycyrrhizin, která je až 50x sladší než sacharóza. Dále pak je to kyselina glabrinová a její glykosidy, flavonoidy, hořčiny, např. glycyramarin, kumariny a látky podobné steroidním hormonům.

V medicíně se využívá jako prostředek podporující vykašlávání (expektorans) a diuretikum. Má též protizánětlivé (antiflogistikum) a antibiotické účinky. Snižuje tvorbu žaludeční šťávy, pomáhá tak v léčbě žaludečních vředů (antiulcerosum) a působí mírně projímavě (laxans). Uvolňuje také křeče (spazmolytikum). Pro svou chuť se také používá jako chuťové korigens.