Čínský herbář
Čeština

Medicinální houby a jejich využití ve sportu

Medicinální houby jsou velmi významnou součástí mnoha tradičních medicín, ale dostávají se i do povědomí klasické vědy, která je podrobuje různým testům a zkoumáním. Potvrzuje u nich vliv na imunitní systém, civilizační choroby, rakovinné bujení atd.

Medicinální houby však mají i jiné účinky. Tradičně se využívají jako elixíry navracející sílu, zlepšující kondici a výdrž. I na tuto oblast se tedy zaměřila věda. Je možné, aby houby pomáhaly sportovcům k lepšímu výkonu, oddálily nástup únavy, pomohly při regeneraci po výkonu?

Nejvíce v této oblasti jsou studované houby jako Cordyceps, Reishi, Maitake, Hericium a Shiitake.

Testy se provádějí jak na laboratorních zvířatech, tak na lidech. Ať už se jedná o sportovce, či zdravé amatéry provozující sport rekreačně.

Extreme mountain bike sport athlete man riding outdoors lifestylJednotlivé pokusy ukazují, že jmenované houby zasahují do výkonu, který je vybranými subjekty podáván.

Můžeme jmenovat např. pokusy s Cordycepsem. Jeden z nich byl proveden na cyklistickém týmu, profesionálech, kdy se Cordyceps podával s dalším preparátem s antioxidanty. Při zátěži na cykloergometru po podávání preparátu po dobu 6 týdnů se zredukoval respirační výměnný kvocient, který je ukazatelem svalové oxidační kapacity k získání energie, čím trénovanější jedinec, tím nižší kvocient. Také došlo k poklesu hladiny laktátu o více než 33 %. Nedošlo tedy k tak výraznému přechodu na anaerobní metabolismus. Tím pádem dochází i ke snížení rizika poranění a k rychlejší regeneraci po zátěži (1). Při tréninku ve vysokohorském prostředí podávání Cordycepsu zvyšuje výdrž, ale i adaptaci na dané podmínky, poklesá aktivita parasympatiku, zvyšuje se počet červených krvinek, hematokrit i hemoglobin bez nárůstu sekrece EPO (2). Efekt má Cordyceps i na starší zdravé dobrovolníky. I u nich dochází k oddálení doby, kdy se začne ve tkáních kumulovat laktát, tedy doby, kdy dochází k přechodu na anaerobní metabolismus (3). Podobně tak test na mužích se sedavým zaměstnáním ukázal, že Cordyceps, který užívali 2 týdny, zlepšil využití kyslíku svaly, aerobní kapacitu, koncentraci laktátu po zátěži. Došlo i ke změnám v koncentraci katecholaminů, např. adrenalinu. Jeho koncentrace se zvyšuje. Cordyceps tedy prodlužuje a zvyšuje výkon a oddaluje únavu (4). Co se koncentrace hormonů týká, tu sledovala studie na trénovaných cyklistech, kteří dostávali jak Reishi, tak Cordyceps. Byla měřena hladina testosteronu, která se po výkonu u cyklistů užívajících kombinaci hub změnila, vzrostla 4krát. Zatímco hladina stresového hormonu kortizolu se nezměnila. Snížila se i hladina volných radikálů. Tento výsledek ukazuje, že se při podávání přípravků z hub snižuje riziko přepětí a syndromu přetrénování.

Nadměrné a intenzivní cvičení zvyšuje hladinu volných radikáků, které poškozují tkáně a vyvolávají zánětlivou odpověď, ale také způsobují imunosupresi, proto byla testována i Shiitake a Reishi, v oddělených studiích. U sportovců zvyšuje Shiitake produkci protizánětového cytokinu IL-10 a neutralizuje volné radikály, podobně jako Cordyceps. Reishi vyrovnává po cvičení vzniklý deficit v imunitním systému (6, 7). Houby tedy ochraňují organismus sportovce před následky cvičení.

S velice podobnými výsledky se setkáváme i při testech na myších či krysách. Ty jsou nejčastějí vystavována tzv. plavacímu testu a měří se jejich výdrž při plavání v nádrži s vodou. Zde je potvrzeno, že doba plavání, a tedy oddálení únavy, se u myší prodlužuje po podávání Cordycepsu či Hericia. Může vzrůst ze 75 minut na 90.  Dochází např. i ke zlepšení neutralizace volných radikálů, snížení koncentrace laktátu i změnám ve využití energie svaly (8, 9, 10). Podobně tak se pozitivních výsledků dosáhlo i s Maitake. Při jejím podávání se také prodlužuje plavací čas zvířat, nezvyšuje se hladina triglyceridů, laktátu a dusíkatých sloučenin, je tedy patrné, že Maitake zlepšuje utilizaci tuků při výkonu (11).

Výsledky studií naznačují, že výtažky z hub mohou sportovce pomoci ochránit před poškozením organismu sportovní zátěží, zlepšit jejich fyzickou výdrž i výkon a urychlit regeneraci.

  1. http://www.fasebj.org/cgi/content/meeting_abstract/24/1_MeetingAbstracts/805.4

2. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/ham.2013.1114

3.http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2009.0226

4. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jspfsm/55/Supplement/55_S145/_article

5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3995149/

6. http://www.jpp.krakow.pl/journal/archive/04_13/pdf/249_04_13_article.pdf

7. http://econtent.hogrefe.com/doi/abs/10.1024/0300-9831/a000135?journalCode=vit

8. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111002923

9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4280918/

10. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13880209.2013.820197

11. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887410400131X