Čínský herbář
Čeština

Maitake

Domovinou Maitake je Asie, ale dnes se s ní setkáváme po celém světě, neboť je pěstována komerčně. Je populární v gastronomii, ale hlavně se uplatňuje jako „léčivka“. Maitake je po staletí součástí tradiční čínské medicíny.

Jedinečnou z ní dělá její komplexní složení. Obsahuje velké množství bioaktivních a pro život a zdraví potřebných látek. Jedná se např. o polysacharidy, kam se řadí nerozpustná vláknina i beta glukany (grifolan, grifolin). Známý je pak proteoglykanový extrakt D-frakce. Dále je bohatá na fenoly, flavonoidy, nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny či ergosteroly. Je i zdrojem vitamínů (skupina B, D) a minerálních látek (selen, zinek, hořčík, železo…). Navíc má nulový obsah cholesterolu.

                                                             maitake_white_570

Kdy může užívání Maitake pomoci?

  • Imunitní systém

Maitake umí podpořit imunitní systém, a to hlavně díky vysokému obsahu beta glukanů. Posiluje jak vrozenou, tak získanou složku imunity. Zvyšuje počet i aktivitu imunitních buněk, syntézu potřebných cytokinů i protilátek. Na druhou stranu ovšem složky Maitake tlumí nežádoucí aktivitu imunitního systému v případě alergií a autoimunitních nemocí.

  • Nádorová onemocnění

Maitake je též zkoumána v souvislosti s nádorovým bujením. Mnohé studie dokládají, že Maitake dokáže „zabíjet“ rakovinné buňky, zamezovat jejich množení a metastazování. Potlačuje však rakovinu i díky stimulaci imunitního systému, který pak sám na rakovinné buňky útočí a usmrcuje je.

  • Infekce

U Maitake se setkáváme i s protiinfekčními účinky. Dokáže zamezit množení HIV, viru hepatitidy B i herpetického viru. Pomáhá též při bakteriálních a houbových infekcích, např. u infekcí způsobených E. coli, streptokoky či kandidami.

  • Cukrovka

Maitake je vhodná pro lidi trpící diabetem. Počet lidí, kteří trpí cukrovkou, hlavně typu II, přibývá. Není to neškodná nemoc, často končí slepotou, poškozením ledvin či amputacemi. Tato houba dokáže snižovat hladinu cukrů v krvi a zároveň zvyšovat citlivost buněk k inzulinu. Navíc ochraňuje i slinivku, její buňky, které produkují inzulin.

  • Hyperlipidémie, kardiovaskulární systém a játra

Cukry nejsou jediným rizikovým faktorem, jehož koncentraci Maitake snižuje. Dokáže snižovat i hladinu tuků v krvi, ať už se jedné o celkový cholesterol, „špatný“ cholesterol či triglyceridy. Dokáže však zvýšit hodnoty „hodného“ cholesterolu HDL. Díky tomu chrání i kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, je prevencí vzniku aterosklerózy, na níž se z velké části podílí právě vysoká hladina tuků v krvi. Snižování hladiny tuků má i ochranný vliv na játra, v nichž se přebytek tuků ukládá a poškozuje je. Dochází ke ztukovatění (steatóze). 

  • Nadváha

Vzhledem k tomu, že Maitake upravuje metabolismus, reguluje hladinu cukrů a tuků ovlivňuje též hmotnost. Je pokusy prokázáno, že snižuje akumulaci triglyceridů v tukových buňkách i celkové množství tukové tkáně. Navíc upravuje trávení a obsahuje vysoký podíl vlákniny, která dokáže navázat tuky a ty jsou s ní vyloučeny.

  • Volné radikály

V neposlední řadě je Maitake  silným antioxidantem, čímž oddaluje nástup a zpomaluje postup degenerativních nemocí, ať už se jedná o chorobné změny v pohybovém aparátu, nebo v mozku. Volné radikály totiž poškozují buňky, dokonce i jejich DNA. Jsou tedy i rakovinotvorné a mutagenní. Je tedy nutné přijímat potraviny, které jejich koncentraci snižují.

Maitake je všestranná houba, která od nás doslova odežene různé nemoci, pomůže nám s udržením zdraví, vitality, a pokud je už nemoc přítomná, urychlí uzdravení či zmírní a zpomalí její postup.

Abyste ovšem mohli využít účinků Maitake v jejich plné síle, je nutné zvolit správný preparát. Ne všechny houbové produkty na trhu jsou stejně kvalitní. Nejpoužívanější formou zpracování je jemná horkovodní extrakce, která zvýší koncentraci a fyziologickou dostupnost účinných látek ve výsledném produktu. Ideální množství polysacharidů (hlavní účinná látka hub) je pak kolem 30%. Hledejte také výrobce, který má tradici a může prokázat, že jeho houby neobsahují těžké kovy, pesticidy či radioaktivitu...

 

MUDr. Drahomíra Holmannová