Čínský herbář
Čeština

Nádorová onemocnění patří mezi jednu z nejčastějších předčasných příčin úmrtí, a to i přes pokroky v léčbě.

Můžeme sami udělat něco, co by snížilo riziko toho, že rakovinou onemocníme? Lékaři se shodují v tom, že rakovina je preventabilní, tj. je skutečně možné toto riziko snížit našim chováním, stravováním. Je možné napomoci tělu v boji s rakovinou, když už jí trpíme? Dle některých klinických studií je možné i toto.

Které potraviny tedy nesou „protinádorová“ účinky?

1.Medicinální houby

cordycepsMedicinální houby jsou využívány k léčbě nemocí již tisíce let, a to v rámci tradičních medicín, např. čínské. Současné vědecké poznatky postupně potvrzují to, co již věděli i staří Číňané, tedy že houby mají mnoho účinků, které jsou jednak léčebné, a jednak preventivní. Zde nás zajímá účinek protirakovinný. Díky vědeckým studiím s mnoha druhy hub, např. Coriolem, Enoki, Agaricem, Maitake, Shiitake, Reishi, Cordyceps… , je zdokumentovaná účinnost hub např. u rakoviny prsu, prostaty, střev, krve, plic, melanomu… Provádí se testování přímo na buňkách různých druhů rakovin, ke kterým se přidávají extrakty z hub, na zvířatech s nádory, ale také klinické studie s pacienty. Ukazuje se, že houby, resp. jejich složky (fenoly, polysacharidy, terpenoidy), dokážou rakovinné buňky zabíjet, navodit u nich stav, který končí smrtí, tj. apoptózu. Ale to není vše. Důležitým faktem také je, že blokují dělení, tedy i množení rakovinných buněk, a jejich schopnost vycestovat z místa prvotního nádoru, tj. zabraňují metastazování. Ani zde však výčet pozitiv nekončí. Houby posilují imunitní systém, který pak lépe cílí a sám zabíjí rakovinné buňky. U pacientů pak zvyšují účinnost chemoterapie, obnovují a zlepšují funkci kostní dřeně po chemo- či radioterapii, napomáhají regeneraci a snižují dopady protirakovinné terapie na lidské tělo. Preventivní působení je pak právě v posílení imunitního systému, který si sám poradí s vznikající rakovinou, ale také neutralizace volných radikálů. Ví se, že tyto narušují buněčné membrány i DNA, dochází k mutacím, které vedou k nádorovému zvrhnutí. Pokud jsou volné radikály neutralizovány, riziko vzniku rakoviny se snižuje. U prevence nelze opomenout ani to, že zabíjí viry, které mají rakovinotvorný potenciál, např. virus Ebstein-Baarové, HIV, lidské papilomaviry… Houby je možné využít jako potravinu v gastronomii, ale mnohé medicinální houby nejsou jedlé, navíc bychom jich museli sníst velké množství, je tedy lépe využít houbový potravní doplněk.

2.Červená řepa

červená řepa

U nás je tato zelenina trochu opomíjená, což je škoda. Neboť i u ní jsou zaznamenány protirakovinné účinky. Je podobně jako houby imunostimulantem a antioxidantem. Působí tedy preventivně proti vzniku rakoviny. Dle studií pak např. zvyšuje cytotoxicitu chemoterapie na buňky rakoviny prostaty, slinivky či prsu, zlepšuje výsledky léčby u leukémie. Je také popsáno, že snižuje dělení buněk rakoviny jater. Nejúčinnějšími látkami jsou betacyaniny a betalainy. Z červené řepy je možné připravovat šťávy, saláty, teplé pokrmy či ji jíst sterilovanou.

 
 
 
 
3.Hroznové víno
hroznové vínoHroznové víno je taktéž nositelem látek, které mohou bojovat s rakovinnými buňkami. Tyto se ukrývají hlavně v jadércích. Z plodů vinné révy se vyrábějí různé extrakty a oleje. Právě extrakty bohaté na proanthokyanidiny byly využity k testování např. na buňkách rakoviny prsu. Prokázalo se, že zvyšuje účinek chemoterapie a napomáhá zastavit dělení nádorových buněk. Podobně tak je tomu v případě rakoviny tlustého střeva či tlustého střeva, kdy buňky i zabíjí, protože u nich navodí apoptózu, snižuje tedy počty rakovinných buněk. Další důležitou složkou je resveratrol, která je i v dužině i slupce, který je protirakovinný a antioxidační. Je také v kakau, grepech, borůvkách aj.

 

4.Kurkuma

kurkuma

Kurkuma se používá coby sušený prášek, který se přidává do směsí koření, hlavně indických, přidává se do mnoha pokrmů, marinád, nápojů, čaje, dodává jim jemně štiplavou chuť a žlutou barvu. Nejdůležitější součástí kurkumy ve vztahu k rakovině je flavonoid kurkumin. Mnoho studií ověřovalo jeho účinek. V kombinaci s chemoterapií dochází k lepší kontrole rakoviny, ke zmenšování nádorové masy, působí takto však i samostatně. Zabíjí leukemické buňky, zabraňuje dělení nádorových buněk, např. rakoviny žaludku či střeva. Kurkumin také omezuje metastazování, např. rakoviny prsu.

 

 

 

5.Zelený čaj

 green teaJeden z nejoblíbenějších nápojů je bezesporu čaj, zvláště některé druhy mají pozitivní vliv na naše zdraví. Zelený čaj je dobře známý svými protirakovinnými účinky, za nimi stojí hlavně polyfenol EGCG (epigallaocatechin-3-gallate), který je považován za prevenci i léčebnou látku proti rakovině. Navozuje totiž u rakovinných buněk apoptózu a snižuje schopnost rakoviny metastazovat. Další složkou je quercetin, který je silným antioxidantem a bojuje s volnými radikály a působí proti růstu rakoviny.

 

 

 

6.Rajčata

tomatoRajčata jsou velmi chutnou a populární potravinou, ale již méně se ví, že jsou zdrojem lykopenu. U lykopenu jsou prokázány i protirakovinné účinky. Jednak působí jako prevence proti vzniku rakoviny, tak dokáže také dovést buňky rakoviny k apoptotické smrti a snižuje riziko metastazování nádoru. Toto je potvrzeno např. u rakoviny prostaty, prsu, plic, tlustého střeva, žaludku aj. Aby se však lykopen lépe uvolnil a tedy i vstřebal, je lépe rajčata tepelně zpracovat, např. grilovat, připravit omáčky, kečup... a jelikož je lykopen rozpustný v tucích, je vhodné k tepelně připraveným rajčatlm přidat i tuk, olej...

 

 

 

Can the consumption of tomatoes or lycopene reduce cancer risk?https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3850026/Lycopene treatment of prostate cancer cell lines inhibits adhesion and migration properties of the cells.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25076850
Anti-proliferative and apoptosis-inducing activity of lycopene against three subtypes of human breast cancer cell lines.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24397737Curcumin induces Apoptosis in Human Leukemic Cell Lines through an IFIT2-dependent pathway.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28071969
Curcumin suppresses the proliferation of gastric cancer cells by downregulating H19.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28105222
Promising Anti-tumor properties of Bisdemethoxycurcumin: A Naturally Occurring Curcumin Analogue.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28075008
Curcumin inhibits growth potential by G1 cell cycle arrest and induces apoptosis in p53-mutated COLO 320DM human colon adenocarcinoma cells.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28011386Synergistic cytotoxicity of red beetroot (Beta vulgaris L.) extract with doxorubicin in human pancreatic, breast and prostate cancer cell lines.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23828331 Beetroot-Carrot Juice Intake either Alone or in Combination with Antileukemic Drug 'Chlorambucil' As A Potential Treatment for Chronic Lymphocytic Leukemia.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27275246 Betanin-Enriched Red Beetroot (Beta vulgaris L.) Extract Induces Apoptosis and Autophagic Cell Death in MCF-7 Cells.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26463240 Betalain and betaine composition of greenhouse- or field-produced beetroot ( Beta vulgaris L.) and inhibition of HepG2 cell proliferation.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24467616Cancer-Preventive Effects of Drinking Green Tea among a Japanese Population
Green tea and its polyphenolic catechins: Medicinal uses in cancer and noncancer applications
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320505012415?np=yEnhanced inhibition of prostate cancer xenograft tumor growth by combining quercetin and green teahttp://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095528631300199X?np=ySynergistic anti-cancer effects of grape seed extract and conventional cytotoxic agent doxorubicin against human breast carcinoma cells.
Grape seed extract inhibits in vitro and in vivo growth of human colorectal carcinoma cells.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17062697Oral grape seed extract inhibits prostate tumor growth and progression in TRAMP mice.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17575168