Čínský herbář
Čeština

Hericium a jeho složka Ericinacin, bezpečnost podávání

Houba je dřevokazná, roste na poškozených stromech, a to hlavně listnatých. Vzácně je k nalezení i u nás. Hericium je využíváno k léčbě mnoha neduhů tradiční čínskou medicínou. Je však testována i moderními vědeckými postupy, aby se potvrdily její schopnosti zlepšovat lidské zdraví. Bylo prokázáno, že Hericium posiluje imunitní systém, pozitivně působí na trávicí systém, zabíjí bakterie, a to včetně Helicopter pylori, který stojí i za žaludečními vředy. Hericium dokáže zabíjet i rakovinné buňky. Nejvíce je však známé tím, že regeneruje a ochraňuje nervový systém.

 

hericium_ericinacin

 

Hericia byla extrahována složka, tj. Erinacin, což je látka patřící mezi terpenoidy, která podporuje růst nervů, zlepšuje fungování mozku u Alzheimerovy nemoci (pokusy zatím prováděny na myších, ale velmi úspěšně). Vědce v tomto případě zajímalo, zda podávání této složky, pokud je z Hericia extrahována, je bezpečné a do jakého množství. Mnohdy se volí extrahování jen jedné složky, kterou je pak možné podávat ve větší koncentraci, než je možné získat užíváním celé houby. V tomto pokusu byl krysám podáván preparát z mycelií Hericia obohacený Erinacinen, a to v dávce 5 mg/g mycelií. Tento byl podáván pokusným krysám po dobu 28 dní. Vědci vytvořili tři skupiny krys a byly jim podávány dávky 1, 2 nebo 3 g/kg preparátu denně. Během pokusu nedošlo k úmrtí žádné krysy. Neobjevily se žádné změny v klinickém stavu krys, nedošlo ke změnám v močovém systému, v hematologických parametrech ani v biochemii krve. Pokud byla provedena histologie vzorků tkání, ani zde nebylo nalezeno žádné poškození. Je tedy patrné, že je možné podávat mycelia Hericia obohacená Erinacinem i v dávce 3g/kg váhy za den.

Jedná se sice jen o pokus na krysách, přesto je možné předpokládat, že podobná bezpečnost podávání vysokých dávek je i u lidí. Aby se tedy mohly projevit případné negativní účinky, musel by průměrně těžký klient užívat nad 200 g Erinacinu denně (do této dávky je to dle výzkumů na myších zcela bezpečné, u vyšších se neví), musel by se tedy dostat v konzumaci hub na desítky kilogramů denně.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691514002221