Čínský herbář
Čeština

Hlíva ochraňuje žaludek

Je spíše známá jako potravina, a tedy je i součástí mnoha pokrmů. Ale i díky tradiční čínské medicíně víme, že má i zdraví prospěšné účinky, což je dnes již potvrzeno i mnohými pokusy a studiemi s dobrovolníky. Můžeme tak najít výsledky studií, které dokládají, že hlíva moduluje aktivitu imunitního systému, je účinná v zabíjení mnohých infekčních patogenů, snižuje oxidační stres i hladinu cholesterolu. Má též protirakovinné účinky a mnoho dalších.

 

hlíva_stomach

 

Nemoci žaludku jsou velmi časté. Mnoho lidí trpí gastritidami, záněty žaludeční sliznice, mnohdy se jedná o záněty chronické. Další chronickou nemocí jsou pak i žaludeční vředy či rakovina žaludku. Je jasné, že za těmito stavy stojí i náš způsob života, stravování, ale také např. infekce H. pylori, zvýšená tvorba žaludečních kyselin či naopak oslabení ochranných faktorů žaludeční sliznice, jakou je třeba tvorba hlenu, díky němuž nepronikají složky potravy, trávicí enzymy a kyselina až k buňkám sliznice.

Je-li tedy v nerovnováze ochrana vs. dráždivé faktory, rozvine se nemoc.

V této studii se autoři snažili zjistit, jaký vliv má hlíva na žaludeční sliznici, zda ji dokáže ochránit, popř. napomoci s regenerací. K testování využili extrakt z ve vodě rozpustných polysacharidů. Tento podávali krysám, jimž byla předtím podána kyselina octová, která narušila žaludeční sliznici a způsobila léze. Podání extraktu z hlívy výrazně inhibuje rozvoj těchto lézí, navíc se díky hlívě zvyšuje produkce hlenu, což dále ochraňuje sliznici. Vědci zachytili i další věc, že hlíva zvyšuje produkci látek, které snižují oxidační stres, ten je samozřejmě vyšší při zánětu a poškození tkáně, zvýšila se hladina glutationu a aktivita superoxiddismutázy.

Je tak patrné, že extrakt z hlívy snižuje oxidační stres, který má poškozující charakter, a také podporuje odolnost sliznice proti působení škodlivin, což je zajištěno nárůstem produkce hlenu.

Yang Q, Huang B, Li H, Zhang C, Zhang R, Huang Y, Wang J. Gastroprotective activities of a polysaccharide from the fruiting bodies of Pleurotus ostreatus in rats. Int J Biol Macromol. 2012 Jun 1;50(5):1224-8.