Čínský herbář
Čeština

Auricularia jako pomocník pro výrobu preparátů s vitaminem B12

To je dáno její specifickou strukturou, podle které má i název. Připomíná totiž tvorem i konzistencí ušní boltec. Krom využití v gastronomii je Auricularia po staletí využívána v tradiční čínské medicíně. Díky současným vědeckým pokusům se její účinnost potvrzuje. Auricularia je výrazným imunostimulantem, působí proti rakovinným buňkám a mnohým patogenům, zpomaluje degenerativní procesy v těle, chrání před civilizačními nemocemi atd. Houby je však možné využít i jinak, např. jako nosič další účinné a pro tělo nezbytné látky, jakou je vitamín B12.

 

auricularia_b12

 

Vitamín B12 je součástí mnoha enzymů, zapojuje se do krvetvorby, syntézy DNA a ATP atd. V potravě je hlavně v živočišných produktech, tj. mase, vejcích, mléce, samozřejmě jej najdeme i v rostlinné stravě, ale v menším množství. Vegani tak často užívají doplňky obsahující vitamin B12. Problémem však je, že pokud je preparát podávány ústy, je vstřebatelnost vitamínu B12 velmi malá, což je mnohdy dáno i tím, že se špatně uvolňuje z preparátu. Nejlepší je, pokud je vitamín aplikován do svalu.

Autoři se proto zaměřili na vytvoření preparátu, který by dodal potřebný vitamín B12 tělu, tj. aby byl tento vstřebán.

Vytvořili hydrogel z betaglukanů Auricularie, na nějž navázali právě vitamín B12 a sledovali jeho uvolňování. Při studii in vitro vystavili takto připravený přípravek žaludečním tekutinám a také tekutinám v tenkém střevě, aby simulovali prostředí, kterým by přípravek procházel, pokud by byl podáván ústy. Ukázalo se, že vytvořený hydrogel má dobrou stabilitu v žaludečních šťávách a v prostředí střevních tekutin se z něj dobře uvolňuje navázaný vitamín B12. Tedy uvolňuje se v místě určení. Uvolní se cca 80 % navázaného vitamínu B12, a v prostředí žaludečních tekutin je to méně než 20 %.

Autoři tak prokázali, že je připravený hydrogel z glukanů Auricularie vhodným médiem pro vitamin B12 a jeho dopravení do střeva. Toho by mohlo být využito při přípravě potravních doplňků. Nemusely by být doplňovány stabilizátory, plnidly atd.

Zhu K, Chen X, Yu D, He Y, Song G. Preparation and characterisation of a novel hydrogel based on Auricularia polytricha β-glucan and its bio-release property for vitamin B12 delivery. J Sci Food Agric. 2017