Čínský herbář
Čeština

Agaricus napomáhá i včelám

Tamní domorodci ji po staletí využívají nejen jako potravinu, ale také jako léčivý prostředek, stejně se k ní staví k tradiční čínská medicína. Agaricus se nyní rozšířil do celého světa, což se stalo i díky tomu, že mnoho vědeckých studií a klinických výzkumů potvrdilo, že má velké množství bioaktivních látek, které mohou ovlivnit procesy v těle. Agaricus stimuluje imunitní systém, ničí mnohé druhy nádorových buněk, stejně tak infekčních patogenů. Snižuje také oxidační stres, hladinu lipidů v krvi atd. Pokusy probíhají na buněčných kulturách, zvířatech či za účasti dobrovolníků. Agaricus však nemusí být prospěšný jen zvířatům a lidem. Ukazuje se, že by mohl podpořit i hmyz. V tomto případě včely. Současným trendem je, že se populace včel snižuje. Ve volné přírodě již téměř nejsou a ubývá i včelařů. Včelí rod může zdecimovat infekce, ale také špatné počasí, nedostatek potravy, pokud jim ji včelař nedodá. Aby včely produkovaly med a také bylo zachováno silné včelstvo, je možné je v tomto podpořit. Autoři k tomu využili právě Agaricus. Extrakt v různých dávkách (50, 100, 150 mg/kg/den) testovali na 640 včelách, které rozdělili do 32 nádobek. Včely krmili cukerným sirupem nebo sladkostmi, které byly obohaceny extraktem z Agaricu. Probíhal také pokus na včelstvech, a to po tři roky. V tomto pokusu bylo 26 včelstvech, kterým by dodáván cukerný sirup s 100 mg/kg/den extraktu z Agaricu.

 

Working bees on honeycomb

 

 

V případě pokusů i v laboratoři se podařila ověřit bezpečnost Agaricu. Krmení Agaricem nevedlo k vyšší úmrtnosti včel. Extrakt tedy není pro včely toxický, ale bezpečný. 22 včelstev bylo léčeno Agaricem (podáván sirup s Agaricem na jaře a na podzim), 4 včelstva ve stejné oblasti byla kontrolní, tj. byla krmena normálně. 

V léčených včelstvech došlo k celkovému posílení populace, odchovalo se více mladých včel, včelstvo se rozrostlo. Zvýšila se také produkce medu a zásob pylu oproti včelstvům na stejném místě, která Agaricus nedostávala. 

Extrakt z Agaricu je pro včely bezpečný a podporuje sílu a zdraví včelstva.

 

Stevanovic JStanimirovic ZSimeunovic PLakic NRadovic ISokovic MGriensven LJLDV. Theeffectof Agaricus brasiliensisextractsupplementation on honeybeecolonies.AnAcadBrasCienc. 2018 Feb 1:0.