Čínský herbář
Čeština

Agaricus proti pseudomonádě

Health-Insurance-and-the-Health-Care-System
 

Díky Takatoshi Furumotovi se v roce 1960 dostal Agaricus i do hledáčku vědců. Od té doby bylo provedeno mnoho pokusů, dokonce i klinických studií s pacienty, kdy se potvrdilo, že je Agaricus silný imunostimulant, omezuje růst rakoviny a metastazování, reguluje hladiny lipidů a cukrů v krvi, posiluje kondici, díky antioxidačním účinkům zpomaluje stárnutí, navíc zabíjí i mnohé infekční patogeny.

V této studii se vědci zaměřili na boj Agaricu versus Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonády jsou nebezpečné bakterie, které se běžně objevují i chronicky nemocných pacientů, např. u lidí trpících cystickou fibrózou. Infekce bývají těžko léčitelné, což je dáno i virulencí bakterií a jejich schopností vytvářet biofilm, tedy souvislou vrstvu bakterií. Do té nepronikají antibiotika, k bakteriím v nižších vrstvách se nedostane ani imunitní systém. Navíc jsou pseudomonády samy o sobě často rezistentní k mnoha druhům antibiotik. Tím se zvyšuje možnost bakterií přežít a dále se množit.

Vědci tedy testovali, zda Agaricus dokáže snížit virulenci bakterií a zabránit tvorbě biofilmu. Prokázalo se, že Agaricus snižuje virulenci, tj. snižuje tvorby pyocyaninu, pohyblivost bakterií. Navíc se v přítomnosti vodného extraktu redukovalo vytváření biofirmu, tedy jejich seskupování, a to v závislosti na dávce, tj. čím vyšší dávky extraktu, tím byl účinek proti vytvoření biofilmu vyšší. Důležitým poznatkem pak je, že je v tomto ohledu Agaricus účinnější než antibiotika, streptomycin a ampicilin. Pokud bakterie zůstávají „volné“, jsou lepším cílem pro antibiotika i imunitní systém.

Tyto výsledky ukazují, že by bylo možné využít Agaricus k léčbě infekcí způsobených Pseudomonádou. Vhodná by pak byla kombinace Agaricu s antibiotikem. Tento postup by mohl zachránit mnoho životů, neboť oslabení pacienti mohou na tuto infekci i zemřít.