Čínský herbář
Čeština

Agaricus zabraňuje nádoru tlumit imunitní systém

Je nejen potravinou, která dodá živiny, ale má také účinky, které zlepšují zdraví. Proto se Agaricus rozšířil po celém světě. Současná věda mnoha pokusy, ale i studiemi s dobrovolníky, ukazuje, že Agaricus moduluje aktivitu imunitního systému, má protirakovinné, antioxidační, protiinfekční účinky. Dokáže regulovat hladinu cholesterolu a cukrů v krvi. Posiluje též psychiku aj.

 

agaricus_immunity

 

Nádorová onemocnění jsou častou příčinou úmrtí, byť medicína disponuje mnoho léčebnými způsoby chirurgickou, chemo-, radioterapií, biologickou léčbou aj. Nádorové buňky se umí bránit léčbě i imunitnímu systému, aby je nezničil.  Jednou z možností je, že produkuje substanci, cytokin IL-10, který tlumí aktivitu imunitních buněk, je také možné, že vlivem nádoru samotné imunitní buňky začnou produkovat IL-10.

Zda Agaricus dokáže tento nádorový obranný mechanismus zlomit, se snažili zjistit autoři této studie.

Ke svému pokusu využili myši, které měly podkožní Ehrlichův karcinom. Do místa nádoru byl vpraven na betaglukany bohatý extrakt získaný z Agaricu. Jeho podání vedlo k redukování růstu nádoru. Histologické zkoumání dále ukázalo, že se buňky nádorové masy u neléčených myší dělily, množily se a docházelo k růstu nádoru. V případě myší léčených Agaricem nebyly nalezené buňky, které by se dělily, ale naopak se zvýšil počet umírajících rakovinných buněk.  Zkoumání imunitních buněk ve slezině odhalilo, že imunitní buňky více produkují právě IL-10, pokud je přidán Agaricus, produkce se snižuje a zvyšuje se počet buněk, které produkují cytokiny podporující aktivitu imunitního systému, který pak napadá nádorové buňky.

Extrakt z Agaricu tedy zabíjí rakovinné buňky přímo, způsobuje jejich smrt apoptózou, ale také podporuje aktivitu imunitního systému, aby on sám bojoval s nádorem.

Pinto AV, Martins PR, Romagnoli GG, Campanelli AP, Terezan AP, Filho ER, Ferreira da Eira A, Kaneno R. Polysaccharide fraction of Agaricus brasiliensis avoids tumor-induced IL-10 production and changes the microenvironment of subcutaneous Ehrlich adenocarcinoma. Cell Immunol. 2009;256(1-2):27-38.