Čínský herbář
Čeština

Akupunktura jako úleva u chronických bolestí páteře

Tato studie asi nikoho nepřekvapí. Je známá účinnost akupunktury u bolestivých stavů, kdy od bolesti uleví. V této studii se jednalo o pacienty s dlouhodobými bolestmi páteře. Studie se účastnilo 110 lidí, kteří byli rozdělení do 3 skupin, v jedné skupině byli léčeni, ve druhé se jednalo o placebo a ve třetí pacienti nepodstupovali žádnou terapii.

bolest-zad--1100x618

Pacienti prošli akupunkturou, která se zapichovala do ucha. Před a po léčbě se hodnotil stav pacientů. U pacientů, kteří podstoupili akupunkturu a měli placebo, došlo ke zlepšení, snížilo se omezení pohyblivosti a bolesti. Zlepšení bylo výraznější ve skupině, která se podrobila akupunktuře. Vyšetřením se prokázalo, že u těchto pacientů došlo ke zvýšení průměrné tkáňové teploty v oblastech zad před a po léčbě. Autoři tedy uzavírají svou studii s tím, že akupunktura pomáhá pacientům s chronickými bolestmi páteře zlepšit kvalitu života, výrazně jim ulevuje od problémů.

 

Moura CCIunes DHRuginsk SGSouza VHSAssis BBChaves ECL.Action of ear acupuncture in people with chronic pain in the spinal column: a randomized clinical trial1.Rev Lat Am Enfermagem. 2018 Sep 3;26:e3050.