Čínský herbář
Čeština

Akupunktura proti bolesti u dětí

Dětem, které mají bolesti, se sice podávají léky tlumící bolest, ale jsou pro ně mnohem toxičtější než pro dospělé. Pokud je nutnost tlumit silné bolesti, používají se opioidy, na které však vzniká závislost a byly hlášeny i případy úmrtí z předávkování.

bolest-břicha-u-dětí

Lékaři tedy hledají jiné možnosti, jak dětem ulevit. Na dětském oddělení akutního příjmu využili tradiční akupunkturu a battlefield akupunkturu, která využívá speciální „napichováků“, princip je shodný s tradiční akupunkturou.

12 dětských pacientů s bolestmi bylo léčeno battlefield akupunkturou a 13 tradiční akupunkturou. Děti trpěly bolestmi hlavy, krku, kloubů, přidruženými se zánětem vnějšího ucha atd. Děti obodovávaly intenzitu bolesti. U dětí došlo průměrně o snížení bolestivost o 5,8 bodů. Přes 90 % dětí, které cítily úlevu, řekly, že by se léčbě podrobily znovu. U jednoho pacienta se při akupunktuře objevila drobná slabost a u jednoho dítěte trochu více tekla krev z 1 z 90 vpichů. Výsledky tedy ukazují, že akupunktura je pro děti bezpečná a přináší jim skutečnou úlevu od bolestí.

 

Tsai SLReynoso EShin DWTsung JW. Acupuncture as a Nonpharmacologic Treatment for Pain in a Pediatric Emergency Department. Pediatr Emerg Care. 2018 Sep 21