Čínský herbář
Čeština

Betaglukan v medicinálních houbách může zmírnit alergii na ambrozii

Medicinální houby jsou výborným zdrojem beta glukanu. Podle výzkumných pracovníků společnosti GLH Nutrition LLC, kteří 14. prosince 2012 publikovali na internetu výsledky svých studií, se u pacientů s alergií na ambrozii snížily alergické projevy o 28 % a závažnost jejich symptomů klesla o 52 %.

Beta  glukan může pomoci při alergii na ambrozii, kterou trpí 10 – 30% Američanů (pozn. redakce: na ambrózii reaguje 80% alergiků, v Austrálii už dostala pojmenování “astmatická rostlina”)

HBUAAHyaihF_Pxgen_rc_308xA,308x171+0+17Studie zaměřená na beta glukan přinesla zajímavá fakta o tom, jak lze alergii na ambrozii, kterou trpí jedna třetina americké populace, zmírnit do té míry, že se kvalita života zlepší až o 56%. Mezi příznaky alergie na ambrozii, známé též jako alergická či senná rýma, patří kýchání, ucpaný nos, rýma, zarudlé nebo opuchlé oči a škrábání či svědění v krku.

V testovaném vzorku mělo 36 lidí z celkového počtu 48 dospělých “lehkou” alergii na ambrozii.  Po dobu jednoho měsíce (4 týdnů) dostávala jedna polovina skupiny placebo ve formě rýžové mouky, zatímco druhá polovina dostávala 250 mg beta glukanu.

Beta glukan zmírňuje příznaky a má mnoho dalších příznivých účinků

Výsledky studie ukázaly řadu pozitivních účinků na zdraví lidí trpících touto alergií:

o 59 % méně alergických problémů s nosní sliznicí

o 57% zlepšení emocí

o 57 % méně očních problémů souvisejících s alergií  

o 53 % méně problémů se spánkem souvisejících s alergií  

o 53 % více aktivní

o 50 % méně jiných než nosních problémů souvisejících s alergií  

o 19 % více energie

o 13% zlepšení celkové nálady

o 11 % lepší fyzická kondice

o 7 % lepší duševní pohoda

Studie dále doporučila hlubší prozkoumání přesného mechanismu, díky němuž je beta glukan tolik prospěšný při léčbě příznaků alergie na ambrozii. V medicinálních houbách je však beta glukan pouze jen jednou z mnoha důležitých složek, které přispívají k celkovému zdraví a dobré kondici. Sám beta glukan je znám tím, že snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při léčbě cukrovky, zmírňuje kožní problémy a pomáhá při léčbě alergie.

Beta glukan je obsažen v řasách, kvasnicích, lišejnících a obilovinách jako je žito a oves, jeho nejdůležitějším zdrojem jsou však medicinální houby. Je také důležité si uvědomit, že beta glukan je jednou z nejdůležitějších účinných složek medicinálních hub. Beta glukan je dostupný jako samostatný potravinový doplněk  - stejně jako medicinální houby. Medicinální houby ve formě doplňků stravy však obsahují i další prospěšné složky, které samostatně prodávaný beta glukan neobsahuje, a napomáhají tak k celkovému zlepšení zdraví.

Zdroje:

http://www.naturecity.com/blog/food-and-nutrition/beta-glucan-may-improve-ragweed-allergy-symptoms/

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/fsn3.11/abstract

Medicinal Mushroom Information Center - http://medicinalmushroominfo.com

Informace uvedené na této webové stránce jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s lékařem.