Čínský herbář
Čeština

Bojujte proti chřipce a nachlazení pomocí medicinálních hub

thumb.phpBritští vědci v nedávné studii zjistili, že při konzumaci potravinového doplňku obsahujícího beta glukan 1,3/1,6  došlo ke zmírnění symptomů chřipky a nachlazení.

Beta glukan, jedna z nejdůležitějších účinných látek medicinálních hub, je znám svou schopností zlepšit imunitní reakci. Dalo by se tedy logicky předpokládat, že pokud by lidské tělo napadl virus chřipky, posílený imunitní systém by s ním dokázal lépe bojovat.

V randomizovaném, dvojitém slepém pokusu s placebem, který trval 90 dní, bralo 100 zdravých dospělých jedinců doplněk stravy obsahující beta glukan nebo placebo. Zdraví testovaných osob bylo denně monitorováno. Na základě dvou či více symptomů infekcí cest dýchacích pak bylo provedeno lékařské vyšetření a odběr krve.

Výsledky vypadaly velmi slibně.  Doplňky stravy obsahující beta glukan snížily počet dní, kdy se projevovala infekce dýchacích cest. Závěr studie zněl, že doplněk stravy s beta glukanem použitý ve studii by mohl zmírnit průběh infekce dýchacích cest a zkrátit její trvání, nicméně pro více důkazů by bylo zapotřebí rozsáhlejší studie.

Beta glukan je účinnou látkou u hub, jako jsou Reishi (lesklokorka lesklá), Coriolus Versicolor (outkovka pestrá), Agaricus Blazei Murill, Shiitake a Maitake.  Všechny medicinální houby – i beta glukany – jsou široce dostupné ve formě potravinových doplňků.

Zdroj: Medicinal Mushroom Information Center - http://medicinalmushroominfo.com
 
Informace uvedené na této webové stránce jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s lékařem.